چهارشنبه , ۲۷ دی ۱۳۹۶
خانه > جاذبه های گردشگری تاریخی تهران > پل های تاریخی تهران > معرفی پل تاریخی شاه عباسی جاجرود در نزدیکی تهران

معرفی پل تاریخی شاه عباسی جاجرود در نزدیکی تهران

پل شاه عباسی جاجرود یکی از آثار تاریخی تهران است که در ۱۰ کیلومتری شمال شرق این استان واقع شده است. این پل با قدمت ۸۵۰ ساله، بر روی رودخانه جاجرود و در روستای سعیدآباد ساخته شده است.

معرفی پل شاه عباسی جاجرود

پل جاجرود از آثار دوران سلجوقیان محسوب می شود که در دوره های صفویه، قاجاریه و پس از آن نیز بارها مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است، از این رو مردم آن را پل شاه عباسی می نامند و به نوشته منابع تاریخی این پل در زمان ناصرالدین شاه قاجار به دست حاج میرزا بیک نوری فراش خلوت شاه با هزینه بیست و چهار هزار تومان بازسازی شده است.

پل تاریخی شاه عباسی جاجرود که در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است، به عنوان یکی از اصلی ترین بناهای تاریخی استان تهران دارای دو دهانه بزرگ میانی به عرض هفت و طول (از بستر رودخانه) ۱۲ متر و دو دهانه کوچک شرقی و غربی به عرض چهار و طول پنج متر است.

این اثر ملی تا پیش از ساخت پل سیمانی جاجرود (سال ۱۳۴۲ خورشیدی)، به عنوان تنها معبر مواصلاتی تهران – مازندران، بار ترافیکی خودرویی این مسیر را به دوش کشیده و سازه‌ ای کاملاً کاربردی بوده است.

در گذشته به دلیل بالا بودن سطح آب رودخانه جاجرود از هر چهار دهانه آبی خروشان عبور می کرد، اما امروزه با احداث سد لتیان و کاسته شدن از حجم این شریان زیبای شمالشرق استان تهران تنها دهانه های میانی به گذرگاه آب تبدیل شده دو دهانه کوچک محل عبور عابرین هستند.

متاسفانه در حال حاضر این پل در وضعیت مساعدی به سر نمی‌ برد و با ریزش‌ های متعددی مواجه است.

مصالح به کار رفته در ساخت پل

در بنای پل شاه عباسی جاجرود، از مصالحی چون سنگ‌ های بستر رودخانه و ملات خاک استفاده شده است.

دسترسی

برای رسیدن به پل تاریخی شاه عباسی جاجرود لازم است از جاده قدیم تهران به دماوند حرکت کنید و از خروجی روستای سعیدآباد از جاده خارج شوید تا به پل برسید.

در زیر نیز جانمایی پل شاه عباسی جاجرود برای علاقه مندان قرار داده شده است.

همچنین ببینید

برج آرامگاه شیخ شبلی دماوند

معرفی برج آرامگاه شیخ شبلی دماوند در نزدیکی تهران

برج آرامگاه شیخ شبلی یکی از مکان های گردشگری و تاریخی اطراف تهران است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *