شنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه > جاذبه های گردشگری طبیعی تهران > پارک های تهران > پارک پردیسان در شمال غرب تهران

پارک پردیسان در شمال غرب تهران

پارک پردیسان یکی از پارک های جنگلی تهران است که در منطقه ۲ واقع شده است. دسترسی مناسب به این پارک، امکانات جالب توجه و همچنین فضای وسیع آن باعث شده است همه روزه افراد زیادی جهت گذران اوقات فراغت و ورزش به این پارک بیایند.

معرفی پارک پردیسان

پارک پردیسان یکی از پارک های مشهور پایتخت است که در شمال غربی این شهر واقع شده‌ است. این پارک از سمت شمال به بزرگراه همت و محله شهرک غرب، از شرق به بزرگراه شیخ فضل‌ الله نوری، از غرب به مسیل رودخانه پونک و از سمت جنوب به بزرگراه حکیم و محله بلوار مرزداران محدود می‌شود. بزرگراه یادگار امام در راستای شمالی – جنوبی، این بوستان را به دو بخش تقسیم می‌کند که پیوند آن‌ها به وسیله دو پل برقرار شده‌ است.

طرح اولیه این بوستان در زمان پهلوی و متعلق به یان مک‌ هارگ آمریکایی می‌ باشد. ایده اولیه این پارک توسط اسکندر فیروز (ریاست وقت سازمان حفاظت محیط زیست) شکل گرفت و برای یافتن شرکتی که بتواند آنرا اجرا نماید به آمریکا سفر کرده و بعد از بررسی شرکت های مختلف، شرکت WMRT آمریکا به عنوان پیمانکار انتخاب می‌ شود. در سال ۱۳۵۳ تعدادی ژاندارم جلوی فعالیت آن را گرفته و رام (رئیس وقت بانک عمران) با رایزنی‌ های خود موفق شده بود آن را به پروژه شهرک غرب اضافه نماید.

در این بین فیروز با فرح پهلوی تماس و از وی تقاضای کمک می‌ کند. فرح پهلوی نیز به گفته خود در مقابل محمدرضا شاه پهلوی زانو زده و تقاضای عدم وصل شدن ۳۰۰ هکتار پردیسان به ۵۰۰ هکتار شهرک غرب را می‌ نماید که با موافقت شاه تیر آن هایی که قصد شهرک سازی در آن اراضی گران‌ قیمت آن زمان را داشتند به سنگ می‌ خورد و عملاً اقدامات جدی در جهت اجرای طرح به عمل نیامد و با توجه به وقوع جنگ تحمیلی و تنگناهای اقتصادی و شرایط خاص کشور، فعالیت های صورت گرفته تا سال ۱۳۶۵ بیشتر به منظور تثبیت محدوده طرح بوده است.

همانطور که در بالا اشاره شد، به علت وجود چندین بزرگراه در اطراف پارک پردیسان و دسترسی مناسب، استقبال زیادی برای استفاده از این پارک شده است و مردم در بیشتر روزهای هفته و به ویژه روزهای تعطیل برای استفاده از این پارک رهسپار شمال غرب تهران می‌ شوند.

نوع طراحی پارک که به صورت جنگلی می باشد، با الویت بازسازی چشم اندازهای طبیعی ایران و جهان و به منظور آشنایی اقشار مختلف جامعه با تنوع گیاهی اقلیم های مختلف داخلی و خارجی و روابط اکولوژیک بین عناصر سازنده زیست بوم ها طراحی و در حال اجرا می باشد.

این پارک دارای دو بخش حیات وحش طبیعی شامل جانوران بومی (پرندگان و خزندگان) و حیات وحش در حال اسارت شامل سه گروه گوشت خوران، علف خوران و پرندگان می باشد. همچنین این مجموعه با داشتن مرکز تحقیقات زیست محیطی، تحقیقات قابل توجهی را در زمینه جانور شناسی، گیاه شناسی، بیولوژیک حیات وحش، رفتار شناسی حیات وحش ارائه می دهد و همچنین دارای آزمایشگاه های مجهز می باشد.

ساختمان سازمان حفاظت محیط زیست ایران نیز در قسمت جنوبی این پارک قرار دارد.

امکانات

از امکانات جالب توجه این پارک می‌ توان به موزه تنوع زیستی، موزه آب و باغ وحش اشاره کرد. وجود موزه تنوع زیستی با انواع حیوانات و حشرات تاکسیدرمی شده و بعضاً زنده، یکی از جذابیت‌ های جالب توجه این پارک جنگلی است. همچنین وجود باغ وحش پارک که در آن انواع حیوانات نگهداری می شوند، نیز یکی دیگر از جذابیت های پارک است و همه روزه افراد زیادی جهت مشاهده حیوانات به این پارک سر می زنند.

در دیگر امکانات پارک می توان به فضای مناسب جهت پیاده روی، دوچرخه سواری، آلاچیق های متعدد، سرویس بهداشتی و نمازخانه، پارکینگ های کافی در شمال و جنوب پارک، دکه های اغذیه فروشی و … اشاره کرد.

همچنین معمولا در روزهای تعطیل جشنواره بادبادک ها در قسمت جنوبی و شمالی پارک برگزار می شود و علاقه مندان با بادبادک های آماده و یا دست ساز در آن شرکت می کنند و تفریحی سالم را رقم می زنند.

پارک بدون دخانیات

در سال ۱۳۹۳ پارک پردیسان از طرف سازمان حفاظت از محیط زیست، پارک بدون دخانیات نام گذاری شد. پس اگر برای تفریح به این پارک زیبا رفتید، سعی کنید با خود قلیان و سیگار نبرید و از هوا و اکسیژن موجود در پارک استفاده کنید.

دسترسی

با توجه به اینکه پارک پردیسان در بزرگراه های پایتخت محصور شده است، بهترین وسیله برای رسیدن به این پارک ماشین شخصی می باشد. به همین منظور شما می توانید از بزرگراه شهید همت به سمت شرق حرکت کنید و بعد از بزرگراه یادگار امام (ره) وارد پارکینگ شمالی پارک شوید. همچنین می توانید از طریق بزرگراه شهید حکیم غرب بعد از بزرگراه شیخ فضل الله نوری وارد پارکینگ جنوبی پارک شوید.

در زیر نیز نقشه جانمایی پارک پردیسان جهت استفاده علاقه مندان قرار داده شده است.

همچنین ببینید

پارک اندیشه تهران

معرفی پارک اندیشه در محله سیدخندان تهران

پارک اندیشه یکی از پارک های مرکزی تهران است که در منطقه ۷ شهرداری واقع …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *