شنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه > جاذبه های گردشگری طبیعی تهران > پارک های تهران > پارک جوانمردان ایران در غرب تهران

پارک جوانمردان ایران در غرب تهران

پارک جوانمردان ایران که بخشی از آن منطقه ۲۲ و بخشی دیگر در منطقه ۵ شهرداری تهران در غرب پایتخت قرار دارد، یکی از نقاط گردشگری مهم این منطقه محسوب می شود که خانواده های زیادی به خصوص در ایام تعطیلات جهت گذران اوقات فراغت به آن مراجعه می کنند.

معرفی پارک جوانمردان

این پارک در مسیر رود – دره کن و حد فاصل بزرگراه شهید همت و شهید حکیم ساخته شده است و مساحت کل این پارک حدود ۱۵۰ هکتار (فاز اول حدود ۳۶ هکتار) می باشد که در ابتدای تابستان سال ۱۳۹۱ خورشیدی افتتاح شد و از این ۳۶ هکتار حدود ۲۰ هکتار به فضای سبز اختصاص دارد.

وجه تسمیه نام پارک جوانمردان از آن جهت است که بیش از ۴۰ سردیس از جوانمردان ایران زمین و هم چنین بالغ بر ۳۰ تندیس از مشاهیر با هدف هویت بخشی به مجموعه، حفظ ارزش های ملی و نیز معرفی فرهنگ غنی ایران به گردشگران داخلی و خارجی در این پارک دیدنی استفاده شده است.

این پارک با بهره‌ گیری از مصالح و مواد همگون با طبیعت احداث شده است و برای اجرای آن حتی یک درخت نیز قطع نشده است.

افزایش سرانه فضای سبز، حفظ و احیای طبیعت موجود، بهبود منظر شهری به ویژه در حوزه غرب تهران و هم چنین رفع آلودگی های بصری و زیست محیطی از جمله مهم ترین اهداف در طراحی این پارک دل انگیز می باشد.

این پارک دارای ۳ ورودی اصلی بوده می باشد که عبارتند از: بلوار صدرا (ورودی غربی)، بلوار جوانمردان (ورودی غربی) و جنوب بزرگراه شهید همت (ورودی شمالی)

ویژگی های مهم

از ویژگی های مهم پارک جوانمردان ایران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- استفاده از انرژی تجدید پذیر خورشیدی به جهت ارتقای سطح فرهنگ اجتماعی در راستای بهره برداری از نعمات الهی و از سوی دیگر استقلال کامل طرح در مواقع بحران به جهت تامین روشنایی و آب گرم مورد نیاز شهروندان

۲- استفاده از مصالح سازگار با محیط طبیعی و کاهش قابل توجه هزینه های تعمیر و نگهداری آتی

۳- افزایش ایمنی سایت از طریق نصب نرده های حفاظتی در حاشیه معابر و ترانشه های سبز

۴- کاشت پوشش گیاهی و درختی با رژیم آبیاری مناسب و حداقل و استفاده از سیستم آبیاری غالب قطره ای و بارانی

۵- بهره برداری از پارک در تمامی فصول و با انتخاب مصالح و عرض مناسب معابر

۶- بهره برداری از پارک در شب از طریق استمرار کاربری ها در فواصل مناسب و ایجاد نقطه عطف جمعی

۷- حضور هنرمندان در منظرسازی و بهره برداری از مجموعه

۸- مناسب بودن فضاها جهت استفاده کلیه گروه های سنی، جنسی و جسمی

امکانات

این پارک دارای محورهای پیاده تفرجگاهی به طول ۲۴ کیلومتر، محور درشکه تفریحی به طول ۸ کیلومتر، محور دوچرخه سواری به طول ۸/۷ کیلومتر می باشد.

همچنین این پارک فضای بازی کودکان (زیر ۱۴ سال) به مساحت ۹۲۰ متر مربع، سافت گیم به مساحت ۹۴۰ متر مربع و هایلند پارک به مساحت ۲۳۰۰ متر مربع می باشد. برای سنین بالای ۱۴ سال نیز اسکیت پارک آموزشی و حرفه ای به مساحت ۴۶۰۰ متر مربع، مجموعه راپل به مساحت ۱۳۰۰ متر مربع، فضای بازی های فوق مدرن مکانیکی به مساحت ۸۰۰ متر مربع، زمین بازی های چند منظوره به مساحت ۱۳۵۵ متر مربع، سایت شطرنج به مساحت ۸۰۰ متر مربع، تنیس روی میز و فوتبال دستی به مساحت ۵۰۰ متر مربع در نظر گرفته شده است.

فضای تندرسی مورد استفاده سالمندان و ناتوانان جسمی و کودکان، ۵۵۰ متر مربع از مساحت پارک را به خود اختصاص داده است.

باغ گیاه شناسی نیز به مساحت ۲۷۰۰ متر مربع در پارک قرار دارد و در کل پارک نیز به جهت افزایش دانش گیاه شناسی مراجعین، گیاهان و درختان استفاده شده با پلاک های ویژه معرفی شده اند.

باغ هنرمندان از دیگر بخش های پارک جوانمردان ایران است که شامل کوشک پذیرایی و چایخانه سنتی، کوشک فرهنگی و فضاهای سبز جنگل کاری می باشد.

فضاهای فرهنگی پارک نیز مسجد به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع، سکوهای اجتماعات ۳۰۰ نفره ویژه اجرای مراسم فرهنگی و مذهبی، سکوهای اجتماعات ۱۲۰۰ نفره شمال سایت و سکوهای ۸۵۰ نفره جنوب و نیز غرفه های فرهنگی می باشد.

از دیگر امکانات پارک می توان به آبنمای موزیکال به مساحت ۸۱۳۰ متر مربع با آخرین تکنولوژی های پیشرفته مکانیکی و نمایش های لیزری، خانه سلامت و ورزشی به مساحت ۶۵۰ متر مربع برای ارتقای سطح دانش سلامت اجتماعی، برکه پرندگان به مساحت ۹۰۰ متر مربع، بوفه غذاهای سریع و تنقلات، آلاچیق ها، سرویس های بهداشتی به تعداد ۷۴ چشمه، پارکینگ های روباز مجموعه به تعداد ۹۰۰ واحد، پارکینگ های دوچرخه به تعداد ۳۰۰ واحد و … اشازه کرد.

از امکانات پارک در جهت تامین امنیت و راحتی استفاده کنندگان می توان به باجه آتش نشانی به زیر بنای ۲۵۰ متر مربع، ساختمان های پلیس پارک، اورژانس و کمک های اولیه به زیر بنای ۲۶۰ متر مربع و … اشاره کرد.

دسترسی

جهت دسترسی به پارک جوانمردان ایران لازم است وارد بزرگراه علامه جعفی (شهید حکیم) به شمت غرب شده و تقاطع بلوار دهکده المپیک را به سمت شمال برویم. پس از طی مسافتی تابلوی پارکینگ پارک خودنمایی می کند.

همچنین می توانید از ایستگاه مترو ورزشگاه آزادی واقع در خط ۵ مترو تهران نیز جهت استفاده از پارک جوانمردان استفاده کنید.

در ادامه نیز جانمایی پارک و خیابان های اطراف جهت استفاده علاقه مندان قرار داده شده است.

همچنین ببینید

پارک اندیشه تهران

معرفی پارک اندیشه در محله سیدخندان تهران

پارک اندیشه یکی از پارک های مرکزی تهران است که در منطقه ۷ شهرداری واقع …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *