شنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه > جاذبه های گردشگری طبیعی تهران > پارک های تهران > پارک جنگلی چیتگر در غرب تهران

پارک جنگلی چیتگر در غرب تهران

پارک چیتگر یکی از پارک های جنگلی و نقاط گردشگری تهران است که منطقه ۲۲ شهرداری تهران و در غربی ترین نقطه پایتخت قرار دارد. این پارک جنگلی همه روزه پذیرای تعداد زیادی از خانواده های تهرانی است که جهت گذران اوقات فراغت به دنبال مکانی نزدیک به پایتخت اما جنگلی و خوش آب و هوا هستند.

معرفی پارک چیتگر

این پارک از شمال به زمین‌ های چیتگر، از جنوب به آزادراه تهران – کرج، از غرب به آزاد شهر و پیکان‌ شهر و از شرق به منطقه خرگوش‌ دره محدود می‌شود و با مساحتی در حدود ۹۵۰ هکتار زمین پر درخت، از بزرگ‌ ترین پارک های جنگلی استان تهران به شمار می رود.

منطقه ای که پارک چیتگر در آن واقع گردیده است، بسته به نقاط مختلف آن، دارای عوارض و پستی و بلندی های بسیاری می باشد و به همین نسبت نوسانات شیب آن زیاد است و از صفر شروع و تا هشتاد درصد نیز می‌ رسد. امتداد اصلی پارک در جهت شرقی – غربی قرار گرفته و پستی و بلندی های عمده را تپه ماهور تشکیل می دهد.

با توجه به عبور مسیل چیتگر از وسط پارک، این محدوده به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شده است. محدوده شرقی به مساحت تقریبی ۲۵۳ هکتار است و محدوده غربی مساحتی معادل ۶۵۸ هکتار را به خود اختصاص داده است. حداقل ارتفاع پارک چیتگر از سطح دریا ۱۲۲۵ متر و حداکثر آن ۱۳۱۳ متر بوده و متوسط آن ۱۲۶۹ متر می باشد (اختلاف ارتفاع پارک بین پست ترین و مرتفع ترین نقطه آن ۸۸ متر است).

پوشش گیاهی

پوشش درختی پارک در مجموع مساحتی در حدود ۷۳۴ هکتار را در بر می گیرد. حدود ۵۳ درصد از این درختان را گونه های سوزنی برگ تشکیل می دهند. در مجموع درختان سوزنی برگ در حدود ۳۹۰ هکتار (در حدود ۴۸% مساحت کل پارک) را به خود اختصاص داده اند. درختان پهن برگ حدود ۴۷ درصد درختان پارک را شامل می شونددرختان عمده کاشته شده در پارک عبارتند از: کاج الداریکا، سرو نقره ای، سرو خمره ای، اقاقیا، زبان گنجشک، افرای زینتی، پلت، نارون چتری، ارغوان، داغداغان، انواع بلوط و ایلان (عرعر).

امکانات

پارک چیتگر در حال حاضر دارای امکاناتی همچون مجتمع فرهنگی ـ ورزشی، زمین بازی، سالن اجتماعات و انبار، ایستگاه و پیست دوچرخه سواری، ایستگاه آتش نشانی، رستوران و بوفه، ساختمان اداری، پارکینگ، آلاچیق ها و چادرهای اقامتی و دیگر فضاهای مشابه می باشد. بیشتر این امکانات در محدوده شرقی پارک استقرار یافته و محدوده غربی دارای امکانات خدماتی کمتری است و به صورت بکر و جنگلی باقی مانده است.

همچنین به منظور حفظ، نگهداری و ایجاد محیط سالم شهری و در جهت توسعه فرهنگ دوچرخه سواری در جهت حفظ هرچه بیشتر محیط زیست و همچنین کمک به سلامت و فراهم نمودن اوقات مفرح و خوش برای شهروندان، شهرداری منطقه ۲۲ اقدام به راه اندازی مسیرهای دوچرخه سواری در سطح پارک جنگلی چیتگر نموده است که شامل پیست سرعت، پیست استقامت ویژه آفایان و پیست مخصوص بانوان است. لازم به ذکر است غرفه های کرایه دوچرخه نیز در سطح پارک ایجاد گردیده است.

نکته دیگر اینکه در پارک جنگلی چیتگر، حدود ۱۴ کیلومتر جاده آسفالته ( یک کیلومتر بلوار) و تقریبا ۵۰ کیلومتر جاده خاکی وجود دارد.

احتیاط

از گردشگران و مراجعه کنندگان به پارک درخواست می شود با توجه به جنگلی بودن پارک در روشن کردن آتش احتیاط لازم را داشته باشند و از مکان های تعبیه شده جهت روشن کردن آتش استفاده نمایند. متاسفانه بی احتیاطی های انجام گرفته توسط برخی مراجعان سبب بروز موارد آتش سوزی در این پارک شده است. البته خوشبختانه طی چند سال گذشته یک ایستگاه آتش نشانی در مجاورت پارک جنگلی چیتگر به بهره برداری رسیده است.

دریاچه و اتصال آن به پارک

در ضلع شمالی پارک، دریاچه ای به همین نام قرار دارد که توضیحات آن را در تفصیل در پستی جداگانه قرار خواهیم داد.

مهدی علیپور مدیر گروه معماری و شهرسازی سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران، در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶، اعلام کرد پلی جهت اتصال دریاچه و پارک چیتگر در حال طراحی است. او هدف از طراحی این پل را تسهیل دسترسی شهروندان از پارک جنگلی چیتگر به این دریاچه ۱۴۰ هکتاری دانست و افزود: این دو مجموعه تفریحی از طریق احداث یک پل روگذر دو طبقه روی عرض بزرگراه شهید حکیم به یکدیگر متصل می شوند تا امکان حضور عابران پیاده و همچنین دوچرخه سواران در پهنه ساحلی دریاچه شهدای خلیج فارس تسهیل شود.

وی ملاحظات زیست محیطی، پیوست های اجتماعی، زیبایی سازه و همچنین ایجاد یک منظر متناسب با مجموعه های تفریحی دریاچه شهدای خلیج فارس و پارک جنگلی چیتگر را از جمله الزامات مورد توجه در مرحله مطالعات و طراحی ها دانست و افزود: پل مذکور از رواق اصلی سازه منظرگاه، واقع در تاج سد دریاچه شهدای خلیج فارس (گذر موج) آغاز شده و با پیمودن فرمی قوسی شکل، از روی عرض بزرگراه شهید حکیم به خیابان اقاقیا ختم می شود.

مدیر گروه معماری و شهرسازی سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران حفظ هویت طبیعی محدوده طرح، تقویت جنبه گردشگری مجموعه، فراهم کردن امکان بهره مندی بیشتر از طبیعت و افزایش تعاملات اجتماعی، توجه به اصول و مبانی طراحی شهری و در نهایت ایجاد نوعی دسترسی جذاب و هدفمند را از اهداف قابل دستیابی این پروژه برشمرد.

دسترسی

اگر علاقه دارید با مترو به سمت پارک جنگلی چیتگر بروید باید از خط ۵ مترو تهران و از ۲ ایستگاه که در مجاورت پارک چیتگر واقع شده اند استفاده کنید که عبارتند از ایستگاه مترو چیتگر مقابل درب شماره ۱ و ایستگاه مترو ایران خودرو مقابل درب شماره ۵ و ۷٫

همچنین اگر قصد دارید با خوردو به این مکان زیبا بروید، باید در مسیر بزرگراه تهران به کرج قرار بگیرید و پس از طی مسافتی حدودا ۱۰ دقیقه ای (از تقاطع بزرگراه یادگار امام) به تابلوهای مربوط به خروجی پارک چیتگر می رسید.

در ادامه نیز نقشه جانمایی پارک جهت استفاده علاقه مندان قرار داده شده است.

همچنین ببینید

پارک اندیشه تهران

معرفی پارک اندیشه در محله سیدخندان تهران

پارک اندیشه یکی از پارک های مرکزی تهران است که در منطقه ۷ شهرداری واقع …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *