شنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه > جاذبه های گردشگری طبیعی تهران > پارک های تهران > پارک آب و آتش (پارک حضرت ابراهیم) در تهران

پارک آب و آتش (پارک حضرت ابراهیم) در تهران

پارک آب و آتش که به پارک حضرت ابراهیم (ع) نیز معروف است، یکی از پارک های زیبای تهران است که در سال ۱۳۸۸ افتتاح شده است. موقعیت قرارگیری این پارک و نزدیکی به مکان های زیبای گردشگری تهران مانند پل طبیعت، پارک طالقانی و … باعث شده است همه روزه به خصوص در تعطیلات افراد زیادی به این پارک مراجعه کنند.

معرفی پارک آب و آتش

پارک آب و آتش در تاریخ ۱۳۸۸/۰۴/۱۶ توسط محمد باقر قالیباف، شهردار وقت تهران، افتتاح شد. این پارک دارای مساحتی بالغ بر ۲۴,۰۰۰ مترمربع است.

از سمت بزرگراه حقانی یا خیابان دیدار جنوبی که به پارک برسید به برج های آتش می رسید. به چمن زارها و درختان زیبا که از بین آن ها مشعل های آتش قد کشیده اند. هوا که رو به تاریکی می رود، مشعل ها جان می گیرند. کم کم می غرند و هر نیم ساعت یک بار ناگهان آتش از دهانه های آن ۴ برج شعله می کشد. شعله هایی ۱۰ متری با حرارتی زیاد. تقابلی تماشایی میان فواره های آب و شعله های آتش. جایی حوالی ستون های تنومند فلزی که زبانه های آتش از آن ها شعله می کشد، سوراخ هایی در زمین هست که احتمالا بچه هایی را مشغول خیره شدن به آنها می بینید. آنها منتظر هستند که موعد مقرر برسد و ناگهان آب با شدت از زمین به بالا پرتاب شود. آری نام پارک هم به همین دلیل انتخاب شده است.

این پارک از چهار عنصر اصلی سازنده جهان ساخته شده است که عبارت اند از: آب، خاک، هوا و آتش.

همچنین پارک آب و آتش راوی و نمایش دهنده چند پرده مهم از زندگی حضرت ابراهیم می باشد که عبارت است از: ولادت، بت شکنی، گلستان شدن آتش، قربانگاه حضرت اسماعیل (ع) و ساخت کعبه.

در بعضی از شب ها نقال در مقابل آمفی تیاتر بوستان آب و آتش می ایستد و به پرده خوانی مشغول می شود و داستان حضرت ابراهیم را توضیح می دهد. این نقالی در ۷ پرده است که دور تا دور پارک تعبیه شده است.

شرکت اوان کاسپین پردیس مدیریت ساخت این پارک را بر عهده داشته است.

امکانات

ار بخش های مختلف پارک می توان به پل ابریشم، لانه کبوتر، کالسکه‌ رانی، فانوس دریایی، آبنما، برج آتش و محیط سبز اشاره کرد.

همچنین در سرتاسر پارک نیمکت، آلاچیق، سرویس بهداشتی، دکه های مختلف خوراکی، رستوران و … جهت استفاده مراجعه گنندگان قرار دارد.

از مکان های جالب توجه پارک یک کشتی است که می توانید روی آن انواع و اقسام نوشیدنی ها و دم نوش ها را میل کنید. علاوه بر این کشتی که در انتهای پارک قرار گرفته، دو بوفه دیگر هم در کنار زمین اسب سواری و نزدیک پل طبیعت وجود دارد.

در پارک آب و آتش، جایی بین چادر نمایش و راپل، می توانید تهران قدیم و درشکه سواری را تجربه کنید. اسب ها شما را دور پارک چرخ می دهند و برمی گردانند به نقطه اول، جایی در ضلع جنوب شرقی پارک که آنها و کالسکه هایشان را نگه می دارند. ظرفیت هر کدام از این کالسکه ها به اندازه دو نفر و یک کودک زیر ۱۰ سال.

جایی نزدیک ایستگاه درشکه، برای آموزش اسب سواری تدارک دیده شده است. مانژ کوچک بوستان آب و آتش، شما را در قلب پایتخت، اسب سوار می کند، تجربه ای که در هیچ پارک دیگری به دست نمی آید.

آموزش راپل و حرکت با یک طناب و قرقره در پارک آب و آتش هم جایی حوالی برج فانوس در نظر گرفته شده تا هیجان معلق ماندن میان زمین و هوا را تجربه کنید، یک نمونه در ابعاد بسیار کوچک و ارتفاع کم که شما را سرگرم و هیجان زده می کند، «تیرول» یکی از وسوسه انگیزترین تفریحات موجود در پارک است، روی تپه ای بلند می روید و با یک دستگیره که با قرقره به طنابی بلند وصل شده، آویزان می شوید و سر می خورید به سمت پایین به طرف تپه دوم که از اولی کوتاه تر است. شرط استفاده از این راپل، داشتن قدی کمتر از ۲ متر و وزنی پایین تر از ۱۲۰ کیلوگرم است. آنهایی هم که از ارتفاع می ترسند یا ناراحتی قلبی دارند اجازه استفاده از تیرول را ندارند.

آمفی تئاتر

آمفی تئاتر پارک آب و آتش که در گلستان حضرت ابراهیم واقع است، یک پوشش غشایی ۷۰۰ متر مربعی است که روی به گرادیانی ۷۵۰ نفری دارد. در آمفی تئاتر آب و آتش ترکیب سازه و معماری، اساس طرح را تشکیل می‌ دهد. جایگاه بتنی تماشاچیان خود به عنوان فونداسیون سازه‌ های خرپایی پشتی عمل می‌ کند. پارچه با اتصالات مفصلی از پشت به این خرپاهای فلزی به صورت قله و دره و از جلو به خرپای کابلی که به دو ستون جلویی منتهی می‌ شود، متصل است. هر کدام از این دو ستون نیز از پشت با ۴ کابل کشیده می‌ شود. در لبه‌ های پارچه و همچنین زیر و روی آن کابل‌ هایی تعبیه شده است که نیروی پیش‌ تنیدگی را در پارچه ایجاد می‌ کند و آن را پایدار می‌ سازد.

مکان های نزدیک

اگر از پارک آب و آتش دیدن کردید، حتما از پل طبیعت، پارک طالقانی، پارک بنادر و گنبد مینا نیز دیدن فرمایید. تمامی مکان های یاد شده در یک مجموعه تفریحی قرار دارند و پیاده می توانید همه مناطق را ببینید و لذت ببرید.

مجموعه بوستان بنادر که دارای مساحت ۴۸ هزار متر مربع  است در قسمت جنوبی پارک آب و آتش (بوستان حضرت ابراهیم) قرار گرفته است. مجموعه بوستان بنادر دارای مسیر های زیبا و ویژه ای شامل مسیر ورود پیاده، کالسکه و دو چرخه می باشد. بوستان بنادر دارای ویژگی  اجرای عملیات راپل نیز می باشد که می توان این ویژگی را جزو قابلیت های منحصر به فرد این پارک به شمار آورد. همچنین این پارک ۱۹ چادر خیمه ای جهت تفرج و تفریح را در خود جای داده است.

برج فانوس و کشتی بزرگ در قالب رستوران یکی دیگر ویژگی های بوستان بنادر می باشد.

دسترسی

برای رسیدن به پارک آب و آتش می‌ توانید در ایستگاه مترو طالقانی در خط یک مترو از قطار پیاده شوید و با ۱۵ دقیقه پیاده‌ روی در کنار بزرگراه شهید حقانی به سمت غرب به این پارک برسید یا سوار تاکسی‌ هایی که از این ایستگاه به سمت میدان ونک حرکت می‌ کنند شده و از آن ها بخواهید شما را در جلوی پارک آب و آتش پیاده کنند. در مسیر برعکس هم می‌ توانید از همین تاکسی‌ ها استفاده کنید و خود را به مترو برسانید.

همچنین اگر پس از خروج از ایستگاه به سمت پارک طالقانی می‌ روید، می‌توانید پس از گذشتن از روی پل طبیعت به پارک آب و آتش برسید.

اگر هم قصد دارید از خودروی شخصی برای رسیدن به پارک استفاده نمایید، خود را به میدان ونک رسانده، سپس به سمت شرق رفته و وارد بزرگراه شهید حقانی شوید. وقتی که بلوار آفریقا را رد کردید، پارک آب و آتش در سمت راست شما قابل مشاهده است.

همچنین در زیر نقشه جانمایی پارک جهت استفاده علاقه مندان قرار داده شده است.

همچنین ببینید

پارک اندیشه تهران

معرفی پارک اندیشه در محله سیدخندان تهران

پارک اندیشه یکی از پارک های مرکزی تهران است که در منطقه ۷ شهرداری واقع …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *