چهارشنبه , ۲۷ دی ۱۳۹۶
خانه > جاذبه های گردشگری فرهنگی و هنری تهران > معرفی موزه پست و ارتباطات در مرکز تهران

معرفی موزه پست و ارتباطات در مرکز تهران

موزه پست و ارتباطات که به نام های دیگری از جمله پست و تلگراف، پست و مخابرات و … مشهور است، یکی از موزه های تخصصی شهر تهران است که در کنار بافت تاریخی مرکزی پایتخت و در منطقه ۱۱ شهرداری واقع شده است و همه روزه افراد زیادی را که به ارتباطات و پست و تلگراف، به خصوص در گذشته، علاقه دارند، به این مکان می کشاند.

معرفی موزه پست و ارتباطات

این بنا میان سال‌ های ۱۳۰۷ تا ۱۳۱۳ خورشیدی با هزینه پانصد هزار تومان و با مساحت ۱۵ هزار متر مربع در خیابان سپه بنا نهاده شد. معمار این بنا نیکلای مارکف معمار برجسته ایرانی گرجستانی بوده است.

ساختمان این موزه برای اداره پست و گمرک با شیوه معماری ملی ساخته شده و از جمله بناهای سترگ و باشکوه این شیوه از معماری ایرانی دوره رضاشاه به شمار می‌ رود.

محل این موزه بخشی از ساختمان وزارتخانه پست و تلگراف (تلگرافخانه) در ضلع جنوبی میدان توپخانه پیشین و روبروی عمارت شهرداری بود که در سال ۱۳۴۹ هجری خورشیدی ویران شد. این موزه تا قبل از آن برقرار و پذیرای بازدیدکنندگان بوده است.

بعد از تخریب بنای وزارتی ابزارها و اشیاء موزه به بال غربی عمارت اداره پست منطقه باغ ملی منتقل شد و موزه ارتباطات (پست و مخابرات) در تاریخ دهم بهمن ۱۳۶۹ گشایش یافت.

این موزه در یکی از قدیمی‌ ترین و شکیل‌ ترین عمارت‌ های دولتی تأسیس شده به شمار می رود که از دو طبقه بنا متشکل از سالن‌ ها و غرفه‌ های متعدد تشکیل شده است و مکانی مناسب جهت بازدید مشتاقان دیدار آثار تاریخی و کهن می باشد.

نامگذاری

در ۲۰ اسفند ماه ۱۳۷۴، به استناد موافقت سازمان امور اداری و استخدامی کشور، موزه پست به موزه وزارت پست و تلگراف و تلفن و در ۱۲ مرداد ماه ۱۳۷۸، به موزه پست و مخابرات تغییر نام داد.

چه چیزهایی در موزه نگهداری می شوند؟

موزه ارتباطات جایگاه شایسته‌ ای برای بازدید علاقه‌ مندان به آثار تاریخی و کهن است. در این موزه آثار گوناگونی از پیشینه ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور نمایش داده شده است و روند پیش‌ رونده ابزارهای ارتباطاتی را در بستر تاریخ نشان می‌ دهد. در موزه ارتباطات ابزارها و افزارها و اشیاء پستی و تلگرافی به مانند سایر کشورهای دنیا گردآوری و نگهداری می‌ شود.

در این موزه نمونه‌ هایی از کهن‌ ترین نوشت‌ افزارها و ابزارهای فرستادن بسته‌ های پستی و چاپاری، تلفن‌ های نخستین (شناخته شده به “هندلی” با مراکزی ۲۰ و ۳۰ شماره‌ ای) تلگرام‌ های مورس، تمبرها و دیگر ابزار ارتباطات و مخابرات از کبوتر نامه‌ بر تا ماهواره به نمایش گذاشته شده است.

بخش های مختلف موزه

موزه پست و ارتباطات شامل بخش های مختلفی است که عبارتنداز:

۱- اتاق نمایش عکس های وزرای ارتباطات

۲- سالن رادیوها

۳- سالن لمینت تمبر

۴- سالن هدایا

۵- سالن مخابرات

۶- سالن تمبر اوریجینال

۷- سالن تمبر

۸- سالن پست

۹- نگارخانه هنری

۱۰- نگارخانه دائمی چاپار

در ادامه به توضیح بخش های مختلف موزه پرداخته می شود:

موزه‌ پست و مخابرات دارای دو طبقه و یک زیرزمین است که در این دو طبقه هشت غرفه قرار دارد و هرکدام به موضوعی خاص می‌ پردازند.

طبقه اول

یکی از غرفه‌ های طبقه‌ اول، غرفه‌ تشریفات و وزرا است که دارای تصاویری از ۷۲ وزیر از گذشته تا به امروز است؛ مانند اولین وزیر وزارت تلگراف، علی قلی خان مخبرالدوله. در سالن تمبرهای داخلی شاهد انواع تمبرهای دوران قاجاریه، پهلوی و جمهوری اسلامی در کنار ویترین‌ هایی که مربوط به کلیشه ادیسون و کلیشه‌ تمبر احمدشاه است و ماکت پستچی زمان قاجاریه و نمادی از کوچه پست خواهید بود.

یکی دیگر از غرفه‌ های طبقه‌ اول غرفه‌ اشیا پستی نام دارد که در آن می‌ توانید انواع صندوق‌ های پستی دوران پهلوی و کشورهای مختلف را ببنید. به علاوه در این غرفه مهرهای مصرفی در دفاتر پست خارج از کشور، انواع مهرهای دستی، دستگاه‌ های باطل کردن تمبر دستی و برقی، انواع ترازوهای قدیمی پست، نمونه لباس‌ های رسمی کارکنان پست در کشورهای مختلف، مهر روز جمهوری اسلامی، انواع حکم‌ های دولتی، وسایل و پاکت‌ های پستی و نمونه‌ های ارسال مرسوله‌ های پستی نیز به نمایش گذاشته شده است.

غرفه‌ راه ابریشم یا سالن مرکزی از دیگر غرفه‌ های جالب این موزه است که در بردارنده‌ انواع وسایل ارتباطی قدیمی و روش‌ های حمل محموله‌ های پستی مانند ارابه، ماشین سه چرخ و هواپیما در کنار چندین نمونه از مجسمه‌ های پستچی‌ های زمان قاجار، نقشه‌ راه‌ های ارتباطی و پستی، وسایل و هدایایی از کشورها، دولت‌ ها و اشخاص است.

در راهروهای طبقه‌ اول شاهد عکس‌ هایی از کارکنان پست قدیم، پستچی‌ های زمان قدیم و وسایل اهدایی اشخاص نیز هستید. از دیگر بخش‌ های طبقه‌ اول قسمت اداری، کتابخانه، فروشگاه، تمبر و منابع قدیمی درباره‌ ارتباطات است که به سه زبان فارسی، انگلیسی و فرانسوی وجود دارد.

طبقه دوم

طبقه‌ دوم موزه دارای سالن تمبر بین الملل است که تمبرهای منتشر شده‌ ۱۳۰ کشور را در خود جای داده است؛ ویترین‌ هایی که پاکت‌ های مهر شده اهدایی از شخصیت‌ های مختلف و تمبر و پاکت‌ های ارسالی از کشورهای مختلف را دارد. غرفه‌ اشیا پستی هم در کنار غرفه‌ های یک و دو مخابرات در طبقه‌ دوم جای دارد.

غرفه‌ اول مخابرات شامل وسایل ارتباطی از مورس تا تلگراف، فاکس، ماهواره‌ زهره و نمونه‌ تیرو سیم است و  ویترینی وجود دارد که دست خط امام خمینی (ره) مربوط به سال ۱۳۴۱ و در خصوص ثبت تلفن منزل ایشان به اداره‌ تلفن شهرستان قم، در آن نگهداری می‌ شود.

غرفه‌ دوم مخابرات هم دستگاه‌ های تلفن مغناطیسی ۱۰۰ شماره‌ ای قدیمی، دستگاه‌ های گیرنده و فرستنده، تلفن بی سیم، میز سوئیچ برد و دستگاه‌ هایی از این قبیل را دارد که سیر تکاملی مخابرات را به خوبی به تصویر می‌ کشند. طبقه‌ دوم دارای بخش‌ های اداری و سالن اجتماعات با ظرفیت ۱۰۰ نفر نیز است.

دیگر قسمت ها

از دیگر قسمت‌ های قابل ذکر موزه حیاط مرکزی آن است که برای برگزاری مراسمی مانند تمبر مشترک با سایر کشورها، نمایشگاه‌ های موقت تمبر، ارم‌ های پستی کشورهای مختلف عضو اتحادیه جهانی پست مورد استفاده قرار می‌ گیرد و چایخانه‌ سنتی که برای پذیرایی از بازدیدکنندگان و مقامات مختلف در نظر گرفته شده و البته فروشگاه که در ساعات کار موزه آماده‌ سرویس دهی است.

تارنمای رسمی

جهت دنبال کردن سایت رسمی موزه پست و ارتباطات و اطلاع از اخبار و رویدادها، اینجا را کلیک نمایید.

ساعات بازدید و تلفن تماس

ساعات بازدید موزه شنبه تا چهارشنبه ساعت ۸ تا ۱۶ می باشد و روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل است. همچنین این موزه تابع تعطیلات رسمی ارگان های دولتی است.

هزینه ورودی موزه نیز در پاییز ۹۶ هزار تومان (۱۰۰۰ تومان) می باشد.

تلفن تماس موزه جهت استفاده ۰۲۱۶۶۷۰۰۵۰۳ و ۰۲۱۶۶۷۰۹۱۳۲ می باشد.

مکان های گردشگری نزدیک

قرارگیری موزه در کنار بافت تاریخی تهران باعث شده است به هر طرف که نگاه می کنید جذابیت های خاصی را مشاهده کنید. این جذابیت ها عبارتنداز: سردر باغ ملی، موزه عبرت، خانه و موزه مقدم، بازار تهران، پارک شهر، کاخ گلستان و … است که می توان همه آن ها را در یک برنامه یکروزه مشاهده کرد و از آن ها لذت برد.

دسترسی

آدرس: میدان امام خمینی (ره)، خیابان امام خمینی، جنب سردر باغ ملی، موزه ارتباطات.

بهترین مسیر برای دسترسی به موزه استفاده از حمل و نقل عمومی می باشد. به این منظور کافی است در ایستگاه متروی امام خمینی (ره) واقع در خطوط متروی ۱ و ۲ از قطار پیاده شوید با کمی پیاده روی به موزه برسید. اگر هم قصد دارید از اتوبوس استفاده کنید، می توانید از تمامی اتوبوس هایی شهر که مقصدشان میدان امام خمینی (ره) می باشد، استفاده کنید.

در زیر نیز نقشه جانمایی موزه پست و ارتباطات جهت استفاده علاقه مندان قرار داده شده است.

همچنین ببینید

باغ موزه نگارستان تهران

معرفی باغ موزه نگارستان در مرکز تهران

باغ موزه نگارستان یکی از مکان های گردشگری و تاریخی پر طرفدار پایتخت به شمار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *