سه شنبه , ۱ اسفند ۱۳۹۶
خانه > جاذبه های گردشگری فرهنگی و هنری تهران > موزه هنرهای معاصر در تهران

موزه هنرهای معاصر در تهران

موزه هنرهای معاصر یکی از موزه های معروف و زیبای تهران است که روزانه علاقه مندان بسیاری را برای بازدید به سمت خود می کشد. این موزه در خیابان کارگر شمالی و در ضلع غربی پارک لاله قرار گرفته است.

معرفی موزه هنرهای معاصر تهران

موزه هنرهای معاصر تهران یکی از سرشناس‌ترین موزه‌ های ایران است که در ۲ مهر ۱۳۵۶ برابر با خورشیدی ۱۴ اکتبر ۱۹۷۷ میلادی به کوشش و ابتکار فرح پهلوی و با پشتیبانی دفتر مخصوص شهبانو، در گوشه پارک لاله در محله امیرآباد تهران بنا شد.

این موزه شامل جامع‌ ترین و مهم‌ ترین گنجینه‌ های هنر مدرن در خارج از اروپا و آمریکای شمالی و مالک یکی از ۵ تا ۱۰ مجموعه مهم هنر نوگرا در دنیاست و دارای کارهای مهمی از جنبش‌ های هیجان‌ نمایی انتزاعی، پاپ آرت، مینی‌ مالیسم، مفهومی، و فوتورئالیسم است.

این موزه در حال حاضر، یکی از واحدهای معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شمار می رود.

تاریخچه

اندیشه ساختن جایی در ایران برای نمایش آثار هنر معاصر ایرانی و خارجی را نخستین بار کامران دیبا، معمار و نقاش و پسرعموی فرح پهلوی، ملکه ایران در دوره محمدرضا شاه پهلوی، در گفتگوهای مستمرش با فرح پهلوی مطرح کرد.

سپس فرح پهلوی هنگام بازدید از نمایشگاه کارهای ایران درودی، نقاش نامدار ایرانی، و در پی درخواست درودی از او برای ایجاد مکانی برای نمایش همیشگی آثار، فرح پهلوی در نهایت مصمم شد تا موزه هنرهای معاصر ساخته شود.

در نهایت تصمیم برای ساخته موزه هنرهای معاصر گرفته شد و کامران دیبا در آغاز مأمور شد تا آثار هنری ارزشمند را از بیرون از کشور تهیه کند. به گفتهٔ آیدین آغداشلو، دیبا تعدادی از آثار مطرح هنر نوین را خریداری کرد و با خود به ایران آورد. در میان آن آثار، کارهای بی‌ نظیر و گاه اما کارهای کم‌ اهمیت‌ تر به چشم می‌ خورد.

کار ساخت موزه نیز در نهایت در ۱۳۵۶ به پایان رسید و موزه در زمینی به مساحت ۵٬۰۰۰ مترمربع (بدون احتساب باغ تندیس‌ ها) و در کل ۸٬۵۰۰ مترمربع (با احتساب باغ‌ ها) ساخته شد.

ایده اصلی ساخت موزه

ایده اصلی تشکیل موزه این بود که بازدیدکنندگان برای دیدن کارهای هنری معاصر سده ۲۰ میلادی تنها به یک موزه بروند؛ چرا که اگر همه آثار موجود در موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش درمی‌ آمد، بازدیدکننده می‌ توانست دست کم یک کار از هر هنرمند مطرح این سده ببیند.

معماری

ساختمان موزه هنرهای معاصر از نمونه‌ های معماری نوین در ایران به شمار می‌ رود. در این سازه، از معماری سنتی ایران و مفاهیم فلسفی همراه عناصر مدرن بهره گرفته شده است.

طراحی و معماری این سازه به دست کامران دیبا معمار ایرانی انجام گرفت که عناصر معماری سنتی ایران، همچون هشتی، چهارسو و گذرگاه را در طراحی آن قرار داد. به گفته کامران دیبا، معماری نوین موزه را در هیچ‌ یک از کشورهای عرب و مسلمان، از جمله مصر و ترکیه، نمی‌ توان یافت.

نمای بیرونی ساختمان با الهام از بادگیرهای مناطق حاشیه کویر ایران ساخته شده است. طاق‌ های مرسوم روستایی و نورگیرهای برگرفته از بادگیرهای کویری نقش نوعی هدایت‌ کننده نور فضای بیرون به درون مجموعه را بازی می‌ کند. بنا نسبت به خیابان اصلی به اندازه ۴۵ درجه چرخیده است و به جز چهار نورگیر فراز ورودی، دیگر نورگیرها همگی به سوی شمال شرق هستند.

مصالح به کار رفته در ساختمان موزه سنگ و بتون است و ساختش ۹ سال طول کشید. محوطه موزه دارای دو ورودی است که یکی در سوی پارک لاله قرار گرفته و خدماتی به شمار می‌ رود و دیگری ورودی اصلی است که از سوی خیابان کارگر در غرب سازه راه می‌ دهد.

مجموعه آثار هنری

مجموعه آثار موزه را می‌ توان در سه گروه آثار موجود در مخزن (گنجینه)، آثار ارائه شده در گالری‌ ها و فضاهای درون موزه، و نیز تندیس‌ های موجود در محوطه بیرونی دسته‌ بندی کرد.

گنجینه موزه

در گنجینه دائمی موزه بیش از ۳۰۰۰ اثر ارزشمند از نخبگان هنرهای تجسمی نگهداری می‌ شود که نزدیک به ۴۰۰ عدد از آن‌ ها، دارای ارزش استثنایی هستند. از جمله آثار مهم موزه، می‌ توان به کارهای بسیار شاخصی از گوگَن، رُنوار، پیکاسو، ماگریت، ارنست، پولاک، وارهول، لُویت، و جاکومتی اشاره کرد. همچنین موزه هنرهای معاصر تهران مالک مجموعه بسیار مهم و جامعی از هنر نوگرا و معاصر ایران است.

گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران از اموال عمومی ایران محسوب می‌ شود.

باغ تندیس

باغ تندیس، فضای سبز واقع در شمال ساختمان موزه است که با مجسمه‌ هایی از ماکس ارنست، پرویز تناولی، هنری مور، ماکس بیل و … طراحی شده است.

امکانات

موزه هنرهای معاصر دارای ۹ گالری است که سه‌ تای آن نمایشگاه آثاری از نقاشان و هنرمندان بین‌ المللی است که در گنجینه دائمی موزه نگهداری می‌ شوند. این گنجینه آثار بسیار ارزشمندی از کلود مونه، ونسان ون گوگ، پابلو پیکاسو، رنه ماگریت، اندی وارهول و دیگران دارد. نمایشگاه‌ های موقتی و فصلی نیز در شش گالری دیگر موزه برپا می‌شود. گالری‌ها یکی پس از دیگری در راه گذر بازدیدکنندگان قرار دارند و این تماشای همه کارها را آسان می‌ کند.

کتابخانه تخصصی

کتابخانه تخصصی موزه در پایان شیبراهی که به بخش‌ های امور اداری و هنری می‌ رسد واقع شده است. در مخزن این کتابخانه نزدیک به ۵۰۰۰ کتاب فارسی و غیرفارسی وجود دارد که موضوعات هنری گوناگونی چون معماری، نقاشی، طراحی، ارتباط تصویری، عکاسی، سینما و … را پوشش می‌ دهد.

عضویت در این کتابخانه، ویژه دانشجویان و پژوهشگران رشته هنر است و تنها اعضا می توانند از آن استفاده کنند.

در بخش نشریات ادواری نیز نشریات فرهنگی و هنری داخلی و برخی نشریات خارجی در موضوع‌ های مرتبط نگهداری می‌ شود.

دیگر بخش های تخصصی

از دیگر بخش های تخصصی موزه می‌ توان به کانون‌ های معماری و نیومدیا اشاره کرد.

بخش های جانبی

موزه هنرهای معاصر چندین بخش جنبی نیز دارد که از جمله آن ها می‌ توان به سینماتک، کتابفروشی تخصصی و رستوران اشاره کرد.

سینماتک در مهر ۱۳۷۷ آغاز به کار نمود. هدف از برپایی آن نمایش کارهای ارزشمند سینمای ایران و جهان و سنجش فیلم‌های به نمایش درآمده برای ارتقای کیفیت نگاه مخاطبان است.

این مجموعه همچنین به برگزاری جلسه‌ های نقد، سمینار و مراسم آغاز و پایان نمایشگاه‌ ها می‌ پردازد. گنجایش ثابت سینماتک ۲۰۰ صندلی است و اندازه پرده نمایش آن ۶ × ۸ متر است که امکان نمایش فیلم و اسلاید را فراهم می‌ سازد.

سینماتک اعضای ثابت دارد و در روزهای آغازین هر سال عضویت می‌ پذیرد. اعضایش یک سال از برنامه‌ های سینماتک استفاده می‌ کنند. این اعضا همچنین از دیگر برنامه‌ های موزه و کتابخانه نیز بهره‌ مند می‌ شوند.

تارنمای رسمی

جهت مشاهده تارنمای رسمی موزه هنرهای معاصر تهران اینجا را کلیک کنید.

ساعات بازدید و شماره تلفن

بازدید از موزه هنرهای معاصر در تمامی روزها به یر از شنبه ها و ایام سوگواری امکان پذیر است. ساعت کار موزه نیز همه روزه از ۱۰ الی ۱۹ و جمعه ها ۱۵ الی ۱۹ می باشد.

شماره تلفن موزه نیز در صورت نیاز و برای هماهنگی: ۸۸۹۶۳۲۰۰-۰۲۱

ثبت در آثار ملی ایران

موزه هنرهای معاصر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ به شماره ۷۰۶۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثب رسیده است.

مکان های نزدیک جهت بازدید

در صورتی که قصد بازدید از موزه هنرهای معاصر را دارید، حتما بازدید موزه فرش در شمال پارک لاله و با فاصله ۵ دقیقه پیاده روی نسبت به موزه هنرهای معاصر را در برنامه خود بگنجانید. همچنین برای تفریح و استراحت نیز می توانید از پارک لاله استفاده نمایید.

دسترسی

آدرس موزه هنرهای معاصر عبارتنداز: بزرگراه شهید چمران، خیابان دکتر فاطمی، خیابان دکتر فاطمی، ضلع غربی پارک لاله.

به همین منظور بهترین مسیر برای دسترسی به موزه استفاده از حمل و نقل عمومی است. بدین منظور می توانید از اتوبوس های تندرویی که از بزرگراه شهید چمران می گذرد استفاده کرده و در ایستگاه باقرخان از اتوبوس پیاده شده و خیابان دکتر فاطمی را به سمت شرق بروید. سپس تقاطع خیابان کارگر شمالی را چند قدم به سمت جنوب رفته با به موزه برسید. همچنین اگر علاقه مند به استفاده از مترو هستید، می توانید از ایستگاه میدان جهاد واقع در خط ۳ استفاده نمایید و وقتی از مترو پیاده شدید خیابان دکتر فاطمی را به سمت غرب ادامه دهید تا به موزه برسید.

در ادامه نیز جانمایی موزه فرش در نقشه برای استفاده علاقه مندان قرار داده شده است.

همچنین ببینید

پارک نیاوران تهران

معرفی پارک نیاوران در شمال تهران

پارک نیاوران یکی از پارک های زیبا و شمال شرقی پایتخت است که در محدوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *