چهارشنبه , ۲۷ دی ۱۳۹۶
خانه > جاذبه های گردشگری فرهنگی و هنری تهران > موزه رضا عباسی در خیابان شریعتی تهران

موزه رضا عباسی در خیابان شریعتی تهران

موزه رضا عباسی یکی از موزه های تهران است که در خیابان شریعتی، روبروی دانشکده برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در سال ۱۳۵۶ گشایش یافت.

دلیل نامگذاری موزه رضا عباسی

این موزه به یاد نقاش مشهور دوره صفوی اهل کاشان رضا عباسی نامگذاری شده است.

تاریخچه

ساختمان موزه در واقع متعلق به یک نمایشگاه مبلمان و دکوراسیون خانگی بود که به دلیل ویژگی‌ های معماری و محل قرار گیری مورد توجه مسوولان وقت قرار گرفت و از صاحب اصلی خریداری شد.

این موزه به طور رسمی در مهرماه سال ۱۳۵۶ به وسیله فرح پهلوی گشایش یافت اما درست یک سال بعد در آبان ماه سال ۱۳۵۷ تعطیل شد. در این دوره یعنی از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۸، مدیریت موزه بر عهده آیدین آغداشلو بود. در پایان سال ۱۳۵۸ بار دیگر این موزه پس از دگرگونی‌ هایی در آرایش داخلی و گسترش فضای نمایشگاهی بازگشایی شد. در سال ۱۳۶۳ موزه بار دیگر به دلیل مشکلات داخلی به تعطیلی کشید و یک سال بعد دوباره بازگشایی شد. اما این بازگشایی دوام چندانی نداشت و موزه یک بار دیگر در همان سال تعطیل شد تا سرانجام در ۱۵ بهمن سال ۱۳۷۹ برای پنجمین بار و پس از انجام بازسازی دوباره آغاز به کار کرد.

در حال حاضر این موزه زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اداره می‌ شود و سرپرست کنونی موزه شهرام حیدرآبادیان است.

تالارها

این موزه شامل آثار هنری دوره پیش از تاریخ تا قرن سیزده هجری است که در سه تالار به نمایش گذاشته شده‌ است که عبارتنداز:

تالار پیش از اسلام: در این تالار آثار ایرانی و دوره‌ های ماقبل تاریخ و پیش از اسلام به نمایش درآمده است. شکل و طرح اشیایی که در این تالار به نمایش درآمده است، از حیوانات و صحنه‌ های محیط الهام گرفته اند. این امر به حد اعلا در مفرغ‌ های لرستان که مجموعه عمده‌ ای از آثار محفوظ در این موزه را تشکیل می‌ دهند، مشهود است.

به علاوه آثاری از دوره هخامنشی، اشکانی و ساسانی عرضه شده‌ اند که به پیشرفت افزون دانش فنی و برقراری تماس‌ هایی بین صنعتگران و مراکز هنری اشاره دارند. از فلزکاری دوره ساسانی معلوم می‌ شود که صنعتگران آن عصر به شناخت تام خواص فیزیکی فلزات دست یافته بودند و می‌ توانستند آن‌ ها را به میل خود شکل دهند.

تالار هنرهای اسلامی: ظروف سفالی، اشیای فلزی، عناصر معماری، جواهرات و منسوجات دوره‌ های سلجوقی، تیموری و صفوی در دو تالار عرضه شده‌ اند. دوره قاجار نیز در این بخش به وسیله قلمدان‌ ها و جلدهای کتاب و جعبه‌ های روغنی معرفی شده است.

تالار نگارگری و تالار خوشنویسی: خوشنویسی که یکی از والاترین دستاوردهای دوره اسلامی است، در این تالار به نمایش گذاشته شده است. در این تالار می‌ توان مراحل مختلف تحول خطاطی را از میان نوشته‌ ها که به خطوط ثلث، محقق، نسخ و نستعلیق است، مشاهده نمود و با هنر کتاب‌ سازی نیز آشنا شد.

همچنین گنجینه مفصلی در باب سنت نقاشی دوره اسلامی در این تالار به نمایش گذاشته شده است که کهن‌ ترین نمونه آن برگی از شاهنامه «دموت» مربوط به اواسط سده هشتم هجری قمری است. این تالار مراحل تحول و رشد این هنر را تا سده چهاردهم هجری قمری دربر می‌گیرد. در این مجموعه می‌ توان تابلوهایی از مکتب شیراز، تبریز و هرات را دنبال نمود.

مجموعه های به نمایش درآمده

مجموعه‌ های به نمایش درآمده در این موزه بسیار متنوع بوده و آثاری از هزاره دوم پیش از میلاد تا اوایل قرن بیستم یعنی پایان دوره قاجار را در بر می‌ گیرد. این آثار بر اساس ترتیب زمانی به نمایش در آمده‌ اند، بنابراین بازدیدکنندگان می‌ توانند سیر تکامل هنر، تمدن و فرهنگ را در ایران زمین دنبال کنند. این چینش در میان موزه‌ های دیگر ایران منحصر به فرد است.

همچنین طبقه اول به نمایش آثار نگارگری و خطاطی اختصاص دارد. اثر برگزیده این بخش کهن‌ ترین نمونه برگی از شاهنامه دموت مربوط به میانه سده ۸ هجری است.

طبقه دوم نیز به نمایش آثار دوره اسلامی در دو تالار اختصاص دارد.

همچنین در طبقه سوم کتابخانه و تالار آثار پیش از اسلام قرار دارد. در تالار پیش از اسلام ریتون‌ های زرین دوره هخامنشی و ظروف سیمین دوره ساسانی خودنمایی می‌کنند.

در این موزه تعدادی از لوازم شخصی صادق هدایت نیز نگهداری می‌ شود اما این وسایل در بخش مخزن موزه قرار دارد و بازدید از آن امکان‌ پذیر نمی‌ باشد.

بخش مرمت و نگهداری

بخش مرمت و نگهداری موزه با دو آزمایشگاه و کارگاه به مرمت و بازسازی نقاشی‌ ها، اشیای فلزی و کتاب‌ های خطی اختصاص دارد و یکی از پیشرفته‌ ترین کارگاه‌ های مرمت در کشور است؛ بنابراین، این کارگاه نه تنها به مرمت اشیای موجود در موزه رضا عباسی می‌ پردازد، بلکه ترمیم آثار ارسالی از موزه‌ های دیگر کشور را نیز به عهده دارد.

کتابخانه و انتشارات

کتابخانه موزه دربرگیرنده بیش از ده هزار جلد کتاب به زبان‌ های پارسی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی است. همچنین کتابخانه مشترک بیش از ۵۰ مجله داخلی و ۶۰ مجله خارجی است. این کتابخانه برای کارکنان موزه‌ ها، کارمندان سازمان میراث فرهنگی، استادان و دانشجویان و پژوهشگران فرهنگی قابل استفاده‌ است.

انتشارات موزه نیز تاکنون کتاب‌ های مرجع گوناگونی را درباره هنر و تاریخ ایران به چاپ رسانده‌ است.

تارنمای رسمی

جهت مشاهده تارنمای رسمی موزه رضا عباسی اینجا را کلیک کنید.

ساعات بازدید و شماره تماس

موزه رضا عباسی همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت ۹ صبح تا ۴ عصر پذیرای علاقمندان می باشد.

شماره تماس های موزه جهت هماهنگی و بازدید به شرح زیر است:

۸۸۵۱۳۰۰۲ – ۸۸۵۱۳۰۰۷ – ۸۸۵۳۵۱۳۶

دسترسی

موزه رضا عباسی، در خیابان شریعتی تهران، نرسیده به پل سیدخندان شماره ۹۷۲ قرار دارد.

بهترین مسیر برای دسترسی به این موزه استفاده از حمل و نقل عمومی و مترو است. بدین منظور در ایستگاه مصلی از ایستگاه خارج شده و اتوبوس های تندروی رسالت به سمت شرق را سوار شوید و دو ایستگاه بعد یعنی ایستگاه سیدخندان از اتوبوس پیاده شده و با کمی پیاده روی به سمت غرب و خیابان شریعتی بروید و از موزه زیبای رضا عباسی بازدید کنید.

در زیر نیز جانمایی موزه در نقشه جهت استفاده علاقه مندان قرار داده شده است.

همچنین ببینید

میدان آزادی در شب

معرفی برج آزادی در غرب تهران

برج آزادی که در غرب تهران قرار دارد، یکی از جاذبه های گردشگری پایتخت است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *