دوشنبه , ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
خانه > جاذبه های گردشگری فرهنگی و هنری تهران > معرفی موزه آبگینه و سفالینه در مرکز تهران

معرفی موزه آبگینه و سفالینه در مرکز تهران

موزه آبگینه و سفالینه یکی از موزه های تهران است که همه روزه علاقه مندان بسیاری را به سمت خود می کشد و به عنوان یکی از موزه های پر بازدید تهران شناخته شده است.

معرفی موزه آبگینه و سفالینه

موزه آبگینه و سفالینه در بنای تاریخی که مربوط به دوره قاجار است برپا شده است و در تهران، خیابان سی تیر جای گرفته است. این مکان یک موزه تخصصی با موضوع شیشه و سفال است.

این موزه یکی از پربازدیدکننده‌ترین موزه‌های شهر تهران است و بیشتر بازدیدکنندگان آن گردشگران خارجی هستند. سالانه به طور میانگین بیش از ۲ میلیون نفر از این موزه بازدید می‌کنند.

پیشینه موزه

این مجموعه از ۱۳۰۰ تا ۱۳۳۰ خانه و محل کار قوام‌ السلطنه بود و بعد از آن مدت هفت سال در اختیار سفارت مصر قرار گرفت. بعد از آن، به ترتیب محل استقرار سفارت افغانستان و بانک بازرگانی بود.

در سال ۱۳۵۵ دفتر فرح پهلوی این عمارت قاجاری را برای راه اندازی موزه خریداری کرد و با همکاری مهندسان ایرانی و اتریشی نوسازی و بهسازی آن آغاز شد. طراحی این موزه به مهندسان ایرانی و طراحی ویترین‌ ها و معماری داخلی آن به هانس هولاین، معمار برجسته اتریشی سپرده شد. هولاین در طراحی موزه آبگینه از آثار برجسته تاریخی ایران مانند کاخ تچر، ستون های تخت جمشید، قوس‌ های صفوی و کعبه زرتشت الهام گرفته و با اینکه ویترین ها و فضای کلی موزه به شیوه مدرن طراحی شده‌ اند، اما این طراحی مدرن به فضای کلی ساختمان آسیب نزده و در هماهنگی کامل با آن است.

معماری بنا

ساختمان موزه هشت ضلعی است و در باغی به مساحت ۷۰۰۰ مترمربع قرار دارد. طرح‌ های در و پنجره‌ های نفیس که بسیار خوب نگه‌ داری شده‌ اند، یادآور معماری عصر سلجوقی است.

تزیینات بنا شامل منبت کاری چارچوب درها و پله‌ ها است و آجر کاری نما که در ۵۰ نوع‌ است.

این خانه بر پایه آمیزه‌ ای از معماری ایرانی و اروپایی ساخته شده است. طراحی پلکان آن به شیوه روسی است اما هنر معماری ایرانی در منبت کاری های درها و پله‌ ها، گچبری های سقف‌ ها و ستون‌ ها و آیینه کاری‌ های آن دیده می‌ شود.

پس از انقلاب در سال ۱۳۶۸ به آینه کاری طبقه دوم بخش هایی افزوده شده که در آن‌ ها درونمایه‌ های مذهبی و انقلابی به چشم می‌ خورد.

گچ‌ بری موزه شامل دو دوره است: دوران قوام و سبک غربی در زمان سفارت مصر و آینه‌ کاری‌ های طبقه دوم که مربوط به دوره قاجار است.

قدیمی ترین اشیا موزه

قدیمی‌ ترین شیشه‌ های موزه مربوط به لوله‌ های شیشه‌ ای به نام سیلندر شیشه است که از معبد چغازنبیل کشف شده است و مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد است. شیشه‌ ها و سفال‌ های طبقه اول نیز مربوط به دوره‌ های پیش از تاریخ است که قدیمی‌ ترین سفال دست‌ ساز از دوره اشکانی، هزاره اول به دست آمده است.

بخش های مختلف

موزه آبگینه در ۲ طبقه با ۵ تالار ساخته شده است که در دو تالار طبقه یک شیشه و سفال مربوط به دوران قبل از اسلام و در سه تالار طبقه دوم آثار دوران اسلامی به نمایش گذاشته شده است. در تالار شماره دو (بلور) قدیمی‌ ترین شیشه‌ ها و لوله‌ های شیشه‌ ای و سفال‌ ها قرار داده شده است.

در ادامه به معرفی اجمالی الارهای موزه پرداخته می شود:

تالار صدف

تالار صدف به علت شباهت شکل آن به صدف نیمه باز به این نام خوانده می‌ شود و شامل انواع سفال‌ های قرن سوم و چهارم شهر نیشابور است.

تالار زرین

تالار چهار (زرین) که به خاطر ظروف زرین‌ فام که از دوره سلجوقی به جا مانده چنین نامی گرفته است، شامل ظروفی است که دور تا دور با خط نسخ و نستعلیق تزیین شده‌ است. همچنین چهره‌ های مغولی روی این ظروف خود نمایی می‌ کنند که با توجه به شهر محل پیدایش، نقوش آن‌ ها فرق می‌ کند.

تالار لاجورد

تالار پنج (لاجورد) به خاطر لعاب‌ های یک رنگ فیروزه به این نام خوانده می‌ شود و از قرن هفتم و هشتم (دوره ایلخانی) به جای مانده است.

با نزدیک شدن به دوران صفویه، اشیاء مصرفی‌ تر می‌ شود. تزیینات این بخش شامل گلاب پاش و صراحی است. همچنین میزی که از دوران قاجار به جای مانده است، با لعاب هفت رنگ و مزین به نقش چهره‌ های شخصیت‌ های شاهنامه است که نام هر شخص بالای چهره نوشته شده است.

بخش‌ های دیگر

موزه شامل بخش‌ های اداری (زیر زمین)، دبیرخانه و ریاست (طبقه بالا) است.

کتابخانه موزه نیز، واقع در ضلع شمال غربی، شامل ۴۰۰۰ جلد کتاب فارسی و انگلیسی در زمینه‌ های باستان‌ شناسی، تاریخ و هنر است.

در ضلع شمالی محوطه، بناهایی برای تکمیل مجموعه در دست احداث است که در طبقه اول کلاس‌های آموزشی و در طبقه دوم نمایشگاه موقت قرار دارد.

ساعات بازدید و شماره تماس

ساعات بازدید از موزه همه روزه غیر از روزهای دوشنبه و ایام سوگواری ۹ تا ۱۷ می باشد.

شماره تماس موزه آبگینه و سفالینه نیز ۰۲۱۶۶۷۰۸۱۵۳ الی ۴ می باشد.

مکان های گردشگری نزدیک

مرکز تهران پر است از مکان های جذاب تاریخی و گردشگری. بهتر است یک روز کامل را به دیدن موزه آبگینه و مکان های دیدنی اطراف مانند پارک شهر، خانه و موزه مقدم، بازار تهران، کاخ گلستان و … اختصاص دهید و از قدم زدن در تهران قدیم لذت ببرید.

ثبت در آثار ملی ایران

این اثر در تاریخ ۷ اردیبهشت ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۰۱۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دسترسی

آدرس موزه آبگینه و سفالینه: تهران، خیابان سی تیر، پلاک ۷۵

بهترین وسیله برای رسیدن به این موزه استفاده از مترو و ایستگاه حسن آباد واقع در خط ۲ مترو تهران است. به این منظور در ایستگاه حسن آباد از قطار پیاده شده و خیابان امام خمینی (ره) را چند صد متر به سمت شرق بروید تا به ابتدای خیابان سی تیر برسید. سپس این خیابان را به سمت شمال ادامه دهید تا به موزه در سمت راست خود برسید (موزه آبگینه قبل از کوچه رستمی جاهد قرار دارد).

در ادامه نیز جانمایی موزه در نقشه جهت استفاده علاقه مندان مشخص شده است.

همچنین ببینید

موزه پست و ارتباطات

معرفی موزه پست و ارتباطات در مرکز تهران

موزه پست و ارتباطات که به نام های دیگری از جمله پست و تلگراف، پست …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *