شنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه > جاذبه های گردشگری طبیعی تهران > پارک های تهران > معرفی پارک نهج البلاغه در غرب تهران

معرفی پارک نهج البلاغه در غرب تهران

پارک نهج البلاغه یکی از پارک های غرب تهران است که در مسیر رود دره فرحزاد ساخته شده است. این پارک دارای ۲ فاز بوده که فاز اول آن (سال بهره برداری: ۱۳۸۸) در بالای بزرگراه شهید همت قرار دارد و فاز دوم آن (سال بهره برداری: ۱۳۹۲) نیز حدفاصل بزرگراه شهید همت و بزرگراه شهید حکیم قرار دارد. این دو فاز به وسیله تونل آدم رو به هم متصل شده اند.

معرفی پارک نهج البلاغه

محوطه پارک نهج البلاغه که سال های سال به شکل یک مخروبه که یک رودخانه کم آب از میان آن می گذشت بود، با زحمات زیادی که در آن کشیده شده اکنون به یکی از پارک های شلوغ و محبوب غرب تهران تبدیل شده است و شب ها خانواده های زیادی برای تفریح به این مکان می آیند.

پارک نهج البلاغه به طور مشخص در کنار یک رودخانه و در شیب اطراف این رودخانه ساخته شده است. بنابراین قسمت های مختلف پارک به شکل طبقاتی بالای هم و در امتداد مسیر رود قرار دارد. رودخانه وسط پارک عملاً پارک را به دو قسمت مجزا تقسیم کرده است که با چندین پل زیبا به هم متصل شد اند.

امکانات

افرادی که به این پارک مراجعه می کنند بیشتر از فضای سبز و محوطه پارک لذت می برند. آلاچیق های مختلف که به اشکال گوناگون در جاهای مختلف این پارک ساخته شده است، جایی برای نشستن خانواده ها و حتی آوردن غذا و صرف آن در این آلاچیق ها است.

پیاده روی و دوچرخه سواری در مسیری که ویژه این کار ساخته شده اصلی ترین تفریح این مجموعه است. علاوه بر اینکه با حرکت در مسیر سربالایی دامنه رود حس کوهنوردی هم در شما ایجاد می شود.

پارک نهج‌ البلاغه دارای هشت تراست پیاده‌ رو طولی ۱۲۰۰ متری، سه تراست پیاده‌ رو عرضی ۳۰۰ متری، ۹ هزار متر مربع مسیر دوچرخه‌ سواری، ۱۸۰۰ متر مربع فضای ورزش همگانی، ۸۰ واحد آلاچیق، دو پل عابر پیاده بر روی دره و صدها نیمکت و چراغ برق است. در عمیق‌ ترین نقطه این بوستان فضایی بکر و طبیعی‌ به چشم می‌ خورد که آب حاصل از قنات‌ ها در آن جریان دارد.

این بوستان همچنین دارای مسجد، پارکینگ ۷۵۰ واحدی، ۴۰ سرویس بهداشتی، فضاهای جانبی برای استراحت خانواده‌ ها و سه مجموعه بازی برای کودکان است.

شهیدان گمنام در فاز ۱

پیکر سه شهید گمنام هشت سال دفاع مقدس نیز در ۱۲ مهر ۱۳۸۹ هجری شمسی مصادف با سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) در این پارک به خاک سپرده شد و برگزاری برنامه های مذهبی، فرهنگی و هنری نیز در این بوستان برگزار می شود.

دسترسی

دسترسی به پارک نهج البلاغه از طریق بزرگراه شهید حکیم، بعد از خروجی یادگار امام (ره) امکان پذیر است. در این قسمت با توجه به تابلوی راهنما وارد پارکینگ فاز دو می شوید و بعد از پارک خودرو می توانید به پارک دسترسی داشته باشید. همچنین می توانید از طریق بزرگراه اشرفی اصفهانی شمال وارد بلوار همیلا شوید و در انتها به پارکینگ فاز ۱ دسترسی پیدا کنید.

اگر با خودرو به این پارک بروید، نگران جای پارک نباشید چون تقریبا از هر طرف و از هر فازی که بخواهید وارد پارک شوید، پارکینگی جهت راحتی مردم تعبیه شده است.

در ادامه نقشه جانمای پارک نهج البلاغه جهت استفاده دوستان قرار داده شده است.

همچنین ببینید

پارک اندیشه تهران

معرفی پارک اندیشه در محله سیدخندان تهران

پارک اندیشه یکی از پارک های مرکزی تهران است که در منطقه ۷ شهرداری واقع …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *