شنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه > جاذبه های گردشگری فرهنگی و هنری تهران > فرهنگسرای خاوران در جنوب شرق تهران

فرهنگسرای خاوران در جنوب شرق تهران

فرهنگسرای خاوران یکی از فرهنگسراهای تهران است که در جنوب شرقی پایتخت و در کنار بزرگراه خاوران واقع شده است.

معرفی فرهنگسرای خاوران

کار ساخت فرهنگسرای خاوران در بهار سال ۱۳۷۲ در منطقه ۱۵ شهرداری تهران در محدوده جنوب شرق شهر تهران آغاز شد. این فرهنگسرا عمدتا به منظور غنی سازی اوقات فراغت کودکان و جوانان جنوب شرقی تهران تاسیس شده و از بزرگ ترین مراکز وابسته به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است.

هم اکنون فرهنگسرای خاوران یکی از بزرگ ترین مراکز فرهنگی کشور محسوب می شود. این فرهنگسرا دارای مساحتی بالغ بر ۸۳۰۰۰ متر مربع و زیربنای ۲۴۰۰۰ متر مربع است و در چهار بخش ساختمان اداری، بازارچه فرهنگ و هنر، ساختمان مرکزی، علوم و فنون و شهربازی، انجام فعالیت های متنوعی را برای عموم به ویژه جوانان و نوجوانان میسر کرده است.

معماری

فرهنگسرای خاوران را از دید معماری می توان تلفیقی از معماری گذشته و حال اسلامی – ایرانی دانست. به گونه ای که سیر توالی عناصر و فضاها به فراخور، بیان کننده نکات اصلی و فرعی موجود در معماری این مرز و بوم است.

امکانات و بخش های اصلی فرهنگسرا

فعالیت های فرهنگسرا نیز به ۴ گروه هنری، آموزشی، اجتماعی و فرهنگی تقسیم شده است.

در بخش هنری امکانات متفاوتی از جمله سالن‌ ها و نگارخانه‌ ها در اختیار جوانان منطقه است‌. سالن‌ های این بخش شامل سالن «شهید مطهری» با ظرفیت ۳۵۰ نفر، سالن «فرهنگ» با ظرفیت ۲۰۲ نفر، سالن روباز «سوم خرداد» با ظرفیت ۳۰۰۰ نفر و سالن اجتماعات با ظرفیت ۱۰۰ نفر است‌.

کتابخانه خاوران از سال ۱۳۷۳ تاسیس و با بیش از ۷۵ هزار جلد کتاب در موضوعات مختلف مذهبی، علمی، رمان، ادبی، تاریخی، فرهنگی و … با حدود ۶۰۰۰۰ عضو که بالغ بر ۹۰۰۰ نفر آن ها عضو فعال می باشند، فعالیت دارد. ساختمان کتابخانه در طبقه همکف ساختمان مرکزی به مساحت ۲۲۰۰ مترمربع همه روزه از ساعت ۸ تا ۲۰ و تالار مطالعه خواهران تا ساعت ۲۱، تالار مطالعه برادران تا ساعت ۲۴ آماده ارائه خدمات به شهروندان و محققان و پژوهشگران محترم می باشد. همچنین کتابخانه جوانه ها مخصوص کودک و نوجوان، کتابخانه دیجیتال و کتابخانه صوتی از بخش های مختلف این کتابخانه است.

همچنین مجموعه نگارخانه خاوران با ۳ گالری مجزا و فضایی به وسعت ۷۰۰ متر مربع، یکی از بزرگترین نگارخانه های موجود در تهران می باشد. گالری شماره ۱ به مساحت ۵۰۰ مترمربع و ظرفیت نصب ۷۰ اثر، گالری شماره ۲ به مساحت ۱۵۰ مترمربع با ظرفیت نصب ۴۰ اثر و گالری شماره ۳ (کودک) به مساحت ۵۰ مترمربع و ظرفیت ۳۰ اثر می باشد. واحد نگارخانه در کل با ظرفیت ۲۰۰ تابلو در رشته های نقاشی، خوشنویسی، گرافیک، عکاسی، حجم و صنایع دستی، آماده خدمت رسانی به هنرمندان، اساتید و دانشجویان رشته های هنری است.

واحد آموزش فرهنگسرای خاوران واقع در طبقه همکف ساختمان مرکزی می باشد که با برگزاری دوره های مختلف آموزشی، علمی، هنری و … همه روزه آماده ارائه اطلاعات دوره ها و پاسخگویی به شهروندان می باشد. این فرهنگسرا در بخش آموزشی، با ۲۰۰ عنوان کلاس آموزشی اعم از کلاس های هنری، تجسمی، قرآنی، موسیقی، کامپیوتر، زبان، هنرهای خانگی، هنرهای دستی و ورزشی، پذیرای اقشار مختلف مردم منطقه است. این بخش با ۳۷ فضای آموزشی و ۱۰ فضای کارگاهی، توانایی ارائه بهترین خدمات را در رشته های مذکور دارا می باشد. دیگر فعالیت این بخش کانون های علمی، آموزشی، مثل کانون فیزیک، نجوم (زیر مجموعه ی کاوشکده ی علوم و فنون) و … است.

همچنین نمایشگاه علوم و فنون در طبقه همکف ساختمان مرکزی با همکاری موسسه علمی نوآوران آزاد و بنیاد علمی زیرک زاده از سال ۱۳۷۳ دایر گردیده است. جهت ارائه خدماتی به جوانان و نوجوانان در رشته هایی از قبیل مکانیک، فیزیک، زیست شناسی، زمین شناسی، نجوم و سالن بازی های فکری و وسایل علمی با فرهنگسرای خاوران همکاری می نماید.

بخش اجتماعی شامل واحد ورزش و تفریحات سالم‌، واحد مشاوره و واحد امور شهری است‌.

در بخش فرهنگی‌، کتابخانه با بیش از ۴۰۰۰۰ جلد کتاب‌، شامل کتابخانه‌ کودک و نوجوان با ۲۰۰۰۰ جلد کتاب برای گروه سنی ۵ تا ۱۴ سال است‌. همچنین خانه کودک شهر شکوفه های فرهنگسرای خاوران زیر نظر مرکز آموزش سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران فعالیت می کند. این مرکز با امکانات و ظرفیت گسترده آموزشی که در اختیار دارد، تلاش می کند که کودکان ۶ ماهه تا ۶ ساله را در حوزه های شهروندی و اجتماعی با رویکرد دینی و بومی آموزش دهد. همچنین در فرهنگسرای خاوران انوع کلاس های فوریت های پزشکی، علوم قرآنی و مذهبی، هنرهای دستی و خانگی، کلاس های ویژه کودکان و نوجوانان و …. برگزار می شود.

امکانات و بخش های فرعی فرهنگسرا

از بخش های دیگر فرهنگسرا می توان به سالن های مختلف با ظرفیت های مناسب اشاره کرد.

همچنین در ضلع شرقی فرهنگسرا فضایی سرسبز و آرام قرار دارد که با فعالیتی متفاوت با چایی داغ دل ها را گرم و آرامش را پیشکش مخاطبان خود می نمایند. این فضای کاملا متفاوت در تمام ساعات روز پذیرای شهروندان می باشد.

بازاری نیز روبروی ساختمان اداری و با مساحت ۴۸۰۰ مترمربع در وسط سایت مجموعه بنا گردیده که حدود ۴ متر از سطح زمین پایین تر قرار گرفته که در این مجموعه غرفه های متعددی جهت ارائه خدمات چاپ، نشر، نرم افزاری کامپیوتری و هنرهای تجسمی اختصاص دارد.

یکی دیگر از بخش های فرهنگسرای خاوران، آکواریوم است که تحت نظارت موسسه علمی نوآوران آزاد می باشد و از دیگر فضاهای زیبا و دیدنی فرهنگسرا به شمار می رود که در بازارچه فرهنگسرا مستقر بوده و با آموزش، معرفی انواع ماهی ها، نوع زیستگاه و نوع تغذیه آن ها با هماهنگی پذیرای عموم مردم خصوصا مدارس می باشد.

امکانات تفریحی و ورزشی

شهربازی در ضلع شمال شرقی فرهنگسرا قرار دارد، مکانی تفریحی و شاد برای اوقات فراغت خانواده ها با انواع بازی های متنوع پذیرای همه روزه شهروندان می باشد. این مکان از سال ۱۳۸۰ با قدمت ۱۳ ساله در خدمت مردم بوده و همچنان فضایی شاد را برای شهروندان فراهم می کند.

همچنین می توان به دیگر امکانات فرهنگسرای خاوران جهت رفاه و سلامت شهروندان اشاره کرد که شامل وسایل ورزشی رایگان، میز پینگ پونگ، تنیس روی میز و … می باشد. البته لازم به ذکر است ورزش تیر و کمان، تیراندازی، ماهیگیری، مارپله، دوز و … در مناسبت ها و برنامه های شاد فرهنگسرا به صورت رایگان به شهروندان منطقه سرویس دهی می نماید. در ضلع شرقی فرهنگسرای خاوران نیز فضایی به متراژ ۱۲۰۰ مترمربع تحت نظارت مربیان و کارشناسان فدراسیون ورزشی جهت آموزش اصولی اسکیت و زمین چمنی به متراژ ۱۰۰۰ مترمربع جهت آموزش رشته های ورزشی و برگزاری مسابقات لیگ فوتبال تحت نظر کارشناسان ورزشی و داوران برجسته فدراسیون در خدمت شهروندان و ورزش دوستان می باشد.

سینما پامچال

یکی دیگر از امکانات این فرهنگسرا که بسیار نیز مورد توجه مردم منطقه است، سینما پامچال می باشد که در سال ۱۳۹۱ در زمره سینماهای دیجیتال شهر قرار گرفته و این موضوع حضور چشمگیر اهالی محله و منطقه را به دنبال داشته است. سینما پامچال، ۲۲۰ نفر ظرفیت دارد. صبح ها به اجرای نمایش و تئاترهای کودکانه اختصاص دارد و ضمن هماهنگی با مدارس مقاطع مختلف دانش آموزان به همراه مسئولین از آن بازدید به عمل می آورند. علاوه بر این فعالیت ها، به برگزاری مناسبت ها، سمینارها، همایش، برنامه های فرهنگی و اجتماعی، مراسم یادبود شهدا و… می پردازد.

سایت و شماره تماس

علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر از فرهنگسرای خاوران مانند برنامه برگزاری کلاس ها به سایت مجموعه مراجعه نموده و یا با شماره تلفن مجموعه (۰۲۱۳۳۰۰۰۰۳۳) تماس حاصل فرمایند.

دسترسی

برای دسترسی به فرهنگسرای خاوران می توانید از اتوبوس های تندرو (BRT) آزادی – خاوران استفاده کنید و در ایستگاه فرهنگسرای خاوران پیاده شوید. اگر هم قصد استفاده از وسیله شخصی را دارید، از طریق بزرگراه امام علی (ع) جنوب وارد بزرگراه آهنگ شرق شوید و سپس خیابان شاهد را به سمت جنوب حرکت کنید تا به فرهنگسرا برسید.

همچنین در ضلع شمال شرقی و غربی فرهنگسرای خاوران دو پارکینگ به مساحت ۵۰۰۰ مترمربع با ظرفیت ۹۰ خودرو جهت رفاه حال مخاطبان و شهروندان منطقه وجود دارد که در تمام ساعات امنیت را برای شهروندان عزیز فراهم می نماید.

در زیر نیز نقشه جانمایی فرهنگسرا جهت استفاده علاقه مندان قرار داده شده است.

همچنین ببینید

موزه فرش ایران

معرفی موزه فرش ایران در تهران

موزه فرش ایران یکی از موزه های زیبا و تخصصی شهر تهران است که همه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *