شنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه > جاذبه های گردشگری طبیعی تهران > دریاچه چیتگر (شهدای خلیج فارس) در غرب تهران

دریاچه چیتگر (شهدای خلیج فارس) در غرب تهران

دریاچه چیتگر که به دریاچه شهدای خلیج فارس نیز معروف است است، یکی از معدود دریاچه های شهر تهران است که در غربی ترین نقطه پایتخت و در نزدیکی پارک جنگلی چیتگر در منطقه ۲۲ شهرداری تهران واقع شده است. این دریاچه به صورت مصنوعی ساخته شده است و در اطراف آن انواع خدمات رفاهی و تفریحی جهت استفاده مراجعین قرار دارد.

معرفی دریاچه چیتگر

مساحت این دریاچه ۱۳۰ هکتار است و در مجاورت آن ۱۲۰ هکتار مجموعه تفریحی نیز در پهنه خشکی ایجاد شده است. دریاچه مصنوعی چیتگر در شمال پارک جنگلی چیتگر قرار گرفته و جنوب دریاچه به آزاد راه تهران – کرج، شمال آن به بزرگراه همت و شرق آن به بزرگراه آزادگان می‌ رسد و از غرب نیز به بافت مسکونی منطقه ۲۲ شهرداری تهران محدود می شود. منبع تأمین آب دریاچه رودخانه کن می‌ باشد و به واسطه سیکل بسته و ایزوله سامانه انتقال آب آن هیچگونه آب دیگری وارد دریاچه نمی‌ شود.

سابقه طرح ساخت این دریاچه به تدوین نخستین طرح جامع شهر تهران در سال ۱۳۴۷ باز می‌گردد که در آن ساخت دریاچه‌ ای در غرب شهر تهران پیش بینی شده بود ولی ساخت این دریاچه به دلیل محدودیت‌ های فنی و بودجه‌ ای تا سال‌ها مسکوت ماند. سرانجام در پیش زمینه مطالعاتی، از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۹، مطالعات جزیی و دقیقی در مقاطع مختلف از سوی مشاور صورت گرفت و ابهامات طرح بررسی و تکمیل شد.

ساخت دریاچه چیتگر از طریق حوزه معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران به سازمان مهندسی و عمران شهر تهران واگذار شد. به واسطه خاص بودن نوع پروژه (سازه آبی) لازم بود تا از شرکت های متخصص در این زمینه بهره گرفته شود. از همین رو شرکت آرماتور پردیس به عنوان مدیریت طرح پروژه انتخاب شد. در مهرماه سال ۱۳۸۹ عملیات اجرایی پهنه آبگیر و از تیرماه سال ۱۳۹۱ عملیات اجرایی پهنه ساحلی توسط پیمانکار طرح شرکت سابیر و بر اساس مطالعه و طراحی شرکت مهندسی سد تونل پارس (اشتوکی پارس) آغاز شد.

فاز اول پروژه دریاچه چیتگر با نام شهدای خلیج فارس در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ افتتاح شد. پس از اتمام فاز اول، ساخت فاز دوم طرح به مساحت ۱۴۰ هکتار در جنوب بزرگراه حکیم شامل جزایر آبی، محور چهار باغ، پارک آبی و مونوریل چیتگر در دستور کار شهرداری قرار دارد.

دریاچه چیتگر دارای محیطی زیبا و دلنشین برای گردشگران منطقه‌ ای و فرا منطقه‌ ای است و همچنین چشم‌ اندازهای زیبا و متنوع با توجه به عناصر عملکردی درونی و بیرونی دریاچه به وجود آمده است که عزیزان می توانند از آن استفاده کنند.

این مجموعه به دلیل مجاورت با پارک جنگلی چیتگر، پارک جنگلی لتمال کن، پارک ارم، محور چهار باغ، مجموعه ورزشی آزادی، شهر بازی هزار و یک شهر، پردیس اسب سواری، شهر پرند، آبشار تهران و رود دره کن (پارک جوانمردان) قابلیت مناسبی برای برطرف سازی نیازهای تفریحی – گردشگری شهروندان تهرانی دارد. همچنین مراجعه کنندگان می توانند از فضای به وجود آمده در پهنه خشکی دریاچه به ورزش هایی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری، بدمینتون و .. بپردازند.

مشخصات فنی

وسعت کل مجموعه در حدود ۲۵۰ هکتار است که ۱۳۰ هکتار آن پهنه آبگیر (دریاچه) و مابقی پهنه ساحلی است. تراز تاج دایک دریاچه ۱۲۶۸٫۵ متر از سطح دریا و تراز حداکثر آب دریاچه ۱۲۶۷٫۵ می‌ باشد.

آبگیری دریاچه در فصول پرآبی رودخانه کن از ابتدای دی ماه تا پایان فروردین انجام می‌ شود.

حجم دریاچه پشت سد نیز در حدود ۶٫۹ میلیون متر مکعب برآورد می‌ گردد.

طول تاج سد دریاچه ۷۳۰ متر و عرض آن ۱۲ متر، محیط دایک ساحلی پیرامون دریاچه ۴۱۰۰ متر و قطر دریاچه ۱۸۰۰ متر است.

عمق دریاچه در کناره‌ ها بین یک و نیم تا دو متر است، اما در اواسط دریاچه عمق به ۱۲ متر هم می‌ رسد.

امکانات

از جدیدترین امکانات این مجموعه می توان به ساحل سنگی اشاره کرد که فضای جالب و نوستالژیکی را برای شهروندان فراهم کرده است تا بتوانید بدون جوراب و کفش، روی این ساحل سنگی پر آب راه رفته و حال و هوایی تازه کنید. این ساحل سنگی در بخش شمالی دریاچه مشاهده می شود و می توانید تا نزدیکی آب بروید. اما مراقب باشید که صدای نگهبانان درنیاید که با هیچ کس شوخی ندارند!

پارگینگ، زمین بازی و رستوران های بزرگ و کوچک در کنار دست فروش ها و بلالی ها و بستنی فروش ها، از جمله امکانات رفاهی این مجموعه به شمار می رود که در کنار آب نمای موزیکال و سرویس های بهداشتی و نمازخانه، در اختیار بازدید کنندگان قرار دارد.

علاوه بر این ها، دریاچه خلیج فارس تهران امکانات فراوانی برای تفریح دارد. محیطی زیبا برای گردشگری روزانه و آخر هفته مخصوصا برای پیاده روی در کنار ساحل و حتی راه رفتن بر روی ساحل ماسه ای زیبایش که اخیرا طراحی شده است. اسکله قایق رانی برای قایق سواری پارویی و موتوری که برای عاشقان ورزش های آبی، به نوعی کیش را به تهران آورده است.

جزایر تفریحی، جزایر حیات وحش، جزایر آموزشی، اسکله قایقرانی، پارک آبی، باشگاه ورزش‌ های آبی، اسکله تفریحی، امکانات خدماتی رفاهی، شهربازی و امکانات اقامتی از جمله امکانات تفریحی این مجموعه می‌ باشد.

در بخش ساحلی، دو مجموعه بازی بزرگ واقع شده که از آن جمله می توان به سافاری وحشت، اسکیت یو شکل و هرم هیجان نام برد.

سافاری وحشت، نخستین سافاری وحشت در مکان های گردشگری کشور است که در این مجموعه تعبیه شد. جایی که شما باید تونل وحشتی را پیاده طی کرده و در طول مسیر، با صحنه های ترسناکی که یادآور تونل وحشت پارک ارم تهران بود،‌ مواجه می شوید. اره برقی انتهای مسیر، فیلم باز های حرفه ای را یاد سکانس هایی از فیلم اره ۷ می اندازد!

اسکیت u شکل نیز از جمله خدمات این مجموعه است. فضایی جالب که برای اسکیت سوار ها و عاشقان هیجان و ماجراجویی های این چنینی، امکانات خوبی را تدارک دیده اند. شما می توانید با پرداخت ۱۰ هزار تومان به مدت نیم ساعت از این فضا استفاده کنید.

پیست دوچرخه سواری و سرزمین بازی نیز از جمله خدمات مجموعه به گردشگری تهرانی است. قسمت شمال شرقی دریاچه، چرخ و فلک با چشم انداز زیبایی از دریاچه مشاهده می شود که در کنارش وسایل بازی کودکان و نوجوانان مانند پیست پرواز و ماشین کوبنده قرار دارد.

در ضلع شمالی دریاچه، امکاناتی از جمله سینما و پیست پرش تعبیه شده است. سینما هرم هیجان،‌ از جمله سینماهای شش بعدی بوده که وقتی از ارتفاع دو متری بالا بروید و در صندلی قرار بگیرید، پله ها جمع شده و با انتخاب خود، فیلمی را تماشا می کنید.

نخستین پیست پرش در آسمان در دریاچه چیتگر تهران ارائه شده است. البته نمونه ای از آن در بوستان نهج البلاغه تهران نیز در دسترس شهروندان تهرانی قرار دارد. با انتخاب یک تیوب می توانید بر روی سرسره ای قرار گرفته و پس از سر خوردن و طی مسیر ده متری، روی تشک بادی پرتاب شوید. تفریحی جالب برای همه اقشار که ۱۰ هزار تومان قیمت دارد.

در مورد جای پارک نیز نگران نباشید. پارکینگ بزرگی در کنار دریاچه قرار گرفته است که نگرانی شما را در مورد جای پارک برطرف می کند.

قایق سواری در دریاچه چیتگر

همچنین اگر به دریاچه چیتگر می روید، قایق سواری مفرح را فراموش نکنید. دریاچه خلیج فارس به عنوان بزرگ ترین دریاچه مصنوعی ایران، فرصت قایق سواری فراموش نشدنی را به شما در تهران می دهد. استفاده از جت اسکی و دیگر ورزش های آبی هنوز در دریاچه توسعه داده نشده که در آینده نزدیک به جمع فعالیت های آن افزوده خواهد شد.

دو اسکله قایق سواری در کنار دریاچه چیتگر به چشم می خورد که یکی در بخش جنوب غربی و دیگری در قسمت شمالی واقع شده است. اسکله جنوبی به ورودی اصلی مجموعه نزدیک تر بوده و شما می توانید با مراجعه به آن و تهیه بلیط، هم از قایق سواری انفرادی و هم جمعی استفاده کنید.

قایق های پدالی دو نفره و چهار نفره از جمله خدماتی است که در اختیار مخاطبان قرار دارد. قایق های موتوری با ظرفیت شش نفر نیز شما را در این دریاچه ۱۲۰ هکتاری ، به مدت ۳۰ دقیقه می گرداند.

ریه شهر تهران

دریاچه چیتگر و پارک جنگلی چیتگر به دلیل قرار گرفتن در مسیر بادهای غربی – شرقی تهران، می‌ توانند علاوه بر تلطیف هوا و بالا بردن رطوبت در سطح شهر تهران، با استقرار کاربری‌ های تفریحی – گردشگری مناسب، سهم به سزایی در جذب گردشگران داخلی و خارجی داشته باشد. این دریاچه همچنین علاوه بر ایجاد چشم‌ اندازهای زیبا و منحصر به‌ فرد می‌ تواند سبب کاهش خطرات ناشی از سیلاب‌ های فصلی و همچنین تغذیه سفره‌ های آب زیرزمینی گردد.

همچنین دریاچه به عنوان پهنه آبی برای کسانی که امکان مسافرت به شمال را ندارند و یا می‌ خواهند در تعطیلات کوتاه مدت آخر هفته زمانی را در کنار آب سپری کنند، قابل استفاده است و این عزیزان به راحتی می توانند خود را به دریاچه برسانند و از طبیعت آن بهره ببرند.

پرندگان مهاجر

با ساخت دریاچه چیتگر، پرندگان مهاجری که همه ساله از اروپای شرقی و شمال سیبری به ایرن می آمدند و رهسپار تالاب‌ های فارس و خوزستان بودند، وقتی سر راهشان به جنوب، با این دریاچه مواجه شده اند، در همین مکان فرود آمده و ماندگار شده اند.

پس اگر دوست دارید زیبایی خیره کننده ای را در نزدیکی تهران ببینید، حتما در فصول سرد به دریاچه بروید و از زیبایی های خداوندی لذت ببرید.

افتخارات

انجمن بین المللی مدیریت پروژه (IPI) که صادر کننده گواهی نامه (PMP) است،‌در بازدید سال ۱۳۹۴ خود از این پروژه آبی خاکی، آن را در فهرست ۱۰ پروژه برتر جهان در سال ۲۰۱۵ میلادی  International Project Excellence Award قرار دادند که جای افتخار برای امور صنعتی شهری دارد.

دسترسی

این سوال مهمی است. اگر با ماشین شخصی قصد عزیمت دارید، توصیه می کنیم که وارد بزگراه همت غرب شده و سپس به خروجی شهید خرازی رفته و از این خروجی، دریاچه خلیج فارس قابل رویت است. بقیه مسیر را تابلو های راهنمای موجود، در خدمات شما هستند.

مسیر بعدی استفاده از بزرگراه آزادگان شمال است که وقتی وارد خروجی شهید خرازی می شوید، خروجی دریاچه روبروی شما قرار دارد.

اگر وسیله نقلیه ندارید و قصد دارید با وسایل نقلیه عمومی سفر کنید، توصیه می کنیم که به پایانه اتوبوس صادقیه رفته و با استفاده از اتوبوس شهرک دریا، خود را به دریاچه خلیج فارس برسانید. البته از اتوبوس جنب مترو چیتگر نیز می توانید برای رفتن به دریاچه استفاده کنید. اگر سمت خیابان شریعتی و میرداماد و تجریش هم هستید، کافیست به سه راه ضرابخانه، پایین خیابان میرداماد رفته و از ان جا، اتوبوس های BRT مترو چیتگر را سوار شده و سپس با اتوبوس دیگری به دریاچه بروید.

اگر عاشق مترو سواری هم هستید، بهترین راه ممکن، رسیدن به ایستگاه مترو چیتگر و استفاده از پایانه اتوبوس آن برای سفر به شهرک شهید باقری و دریاچه خلیج فارس تهران است.

در زیر می توانید تمامی مسیرهای دسترسی به دریاچه را ملاحظه بفرمایید:

مسیر شماره یک: همت غرب، شهید خرازی، خروجی دریاچه شهدای خلیج فارس

مسیر شماره دو: اتوبان آزادگان شمالی، خروجی شهید خرازی، خروجی دریاچه شهدای خلیج فارس

مسیر شماره سه: جاده مخصوص کرج، خروجی ایران خودرو شمالی

شماره روابط عمومی دریاچه شهدای خلیج فارس:

۴۴۷۱۴۳۳۳ – ۴۴۷۳۱۵۸۴

در زیر نیز نقشه جانمایی دریاچه چیتگر جهت استفاده علاقه مندان قرار داده شده است.

همچنین ببینید

پارک اندیشه تهران

معرفی پارک اندیشه در محله سیدخندان تهران

پارک اندیشه یکی از پارک های مرکزی تهران است که در منطقه ۷ شهرداری واقع …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *