چهارشنبه , ۲۷ دی ۱۳۹۶
خانه > جاذبه های گردشگری مذهبی تهران > آرامگاه های تهران > معرفی برج آرامگاه شیخ شبلی دماوند در نزدیکی تهران

معرفی برج آرامگاه شیخ شبلی دماوند در نزدیکی تهران

برج آرامگاه شیخ شبلی یکی از مکان های گردشگری و تاریخی اطراف تهران است که در شهر دماوند در شمال شرقی پایتخت واقع شده است.

معرفی برج آرامگاه شیخ شبلی

برج آرامگاه شیخ شبلی در منتهی الیه قسمت شرقی شهر دماوند به شکل یک بنای منفرد بر روی تپه ای واقع شده و باغ های سبز آن را احاطه کرده اند. ساخت بنای این برج آرامگاهی، به قرن ۵ هجری قمری باز می گردد. این بنای تاریخی ارزشمند که تقریباً ۱۰ متر ارتفاع دارد، یک برج آرامگاهی آجری هشت ضلعی با پشتیبان های مدور در گوشه های آن است.

شیخ شبلی که بود؟

ابوبکر دولف بن ججدر شبلی در سال ۲۴۷ هجری قمری در شهر سامرا متولد و در سال ۳۳۴ هجری قمری در بغداد زمان که مدت و تاریخش دقیقا مشخص نیست، دار فانی را وداع گفته و مردم بغداد با تجلیل کامل و ابراز احترام و ارادت ویژه وی را در مقبره خیزران به خاک سپردند.

شبلی در دوران جوانی به واسطه اشتغال پدر و دایی‌ اش در درگاه خلفای عباسی به مقامات سیاسی بالا دست یافت و در برهه‌ ای از طرف حاکمان طبرستان به امارت دماوند منصوب شد. دوران صدارت شیخ شبلی در دماوند همراه با بسط و گسترش عدالت، امنیت و رفاه بود و به همین علت پس از وفاتش در بغداد، مردم دماوند به پاس خدمات عادلانه و همزیستی مسالمت آمیز با او به محض شنیدن خبر رحلتش، سر و سینه زنان به عزاداری پرداخته و چندی بعد به یاد ایامی که زیر سایه حکومت او زندگی خوبی را گذرانده بودند، بنای یادبودی را به نامش برپا داشتند.

معماری

برج آرامگاهی شیخ شبلی از نظر معماری در شمار برج های شکیل و زیبا و معماری آن قابل تعمق است. این بنا با نمایی آجری و پلانی خورشیدی شکل و مدور، روی سکویی دایره مانند استوار شده و دارای ۳۴ کنگره به ارتفاع ۶ متر است. بدنه برج، گره چینی و تزیینات آجری زیبایی دارد و گنبد آن که مخروطی شکل و هشت ترک است با زاویه تند به طرف رأس متمایل می شود.

این برج را می توان با بناهای عصر ساسانی در بخارا مقایسه کرد و قدمت آن را بیش از قرن پنجم هجری نسبت داد.

ثبت در آثار ملی ایران

این اثر در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۵۱ با شماره ثبت ۹۲ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مکان های گردشگری اطراف

شهر دماوند در نزدیکی تهران پر است از جاذبه های طبیعی و تاریخی زیبا که هر فردی را به سمت خود می کشاند. دیدن طبیعت بکر شهر دماوند و رودخانه ای که از وسط شهر می گذرد، خود از جذابیتی وصف نشدنی برخوردار است. پس اگر برای دیدن برج آرامگاه شیخ شبلی به دماوند سفر کردید، حتما از دیگر جاذبه های گردشگری مانند چشمه اعلاء و … دیدن فرمایید.

دسترسی

برای دسترسی به این مکان تاریخی و زیبا، لازم است از طریق جاده هراز و یا فیروزکوه وارد شهر دماوند شوید. سپس از طریق بلوار امام حسین (ع) که یکی از بلوارهای اصلی شهر محسوب می شود، وارد خیابان شیخ شبلی شوید و آن را ادامه دهید تا به برج برسید.

در زیر نیز نقشه جانمایی برج برای استفاده علاقه مندان قرار داده شده است.

همچنین ببینید

میدان آزادی در شب

معرفی برج آزادی در غرب تهران

برج آزادی که در غرب تهران قرار دارد، یکی از جاذبه های گردشگری پایتخت است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *