جمعه , ۲۹ دی ۱۳۹۶
خانه > جاذبه های گردشگری طبیعی تهران > پارک های تهران > باغ گیاه شناسی ملی ایران در غرب تهران

باغ گیاه شناسی ملی ایران در غرب تهران

باغ گیاه شناسی ملی ایران یکی از مکان های گردشگری پایتخت است که در غرب تهران و در محدوده شهرداری منطقه ۲۲ قرار دارد. این باغ در سال ۱۳۴۷ ساخته شده اما بازدید برای عموم مردم در چند سال اخیر آزاد شده است و علاقه مندان با تهیه بلیط می توانند از این مجموعه زیبا دیدن فرمایند.

معرفی باغ گیاه شناسی ملی ایران

باغ گیاه‌ شناسی ملی ایران یکی از باغ‌ های گیاه‌ شناسی ایران است که در غرب تهران، در منطقه چیتگر و در محله آزاد شهر قرار دارد. این باغ زیر نظر موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور اداره می‌ شود. وسعت این باغ ۱۴۵ هکتار می باشد و از یکی از بزرگ‌ ترین باغ‌ های گیاه‌ شناسی جهان است که در آن می توانید به دیدن انواع گیاهان گرمسیر و سردسیر و مناطق خشک و مرطوب بپردازید.

باغ گیاه‌ شناسی مکانی است که در آن مجموعه‌ ای از گیاهان بومی و غیر بومی در فضای باز و یا در گلخانه‌ ها کشت می‌ شوند و نقش مهمی در زمینه‌ های مختلف پژوهشی از جمله علوم گیاهی و باغبانی، آموزش عمومی و آشنا ساختن مردم به اهمیت گیاهان و لزوم حفاظت از آنها بر عهده دارند. به علاوه باغ گیاه‌ شناسی به‌ عنوان ذخیره ژنتیکی گیاهان در معرض خطر انقراض مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

در باغ‌ های گیاه‌ شناسی امکانات لازم برای مطالعه و پژوهش درباره تنوع زیستی و حفاظت از آنها فراهم می‌ شود. همچنین با بهره‌ گیری از روش‌ های مختلف علمی، امکان شناخت گونه‌ های گیاهی فراهم شده و محدوده پراکنش آنها تعیین می‌ شود. تحقیق در زمینه روش‌ های تکثیر و پرورش گونه‌ های با ارزش از نظر حفاظتی و اقتصادی از موضوعات دیگری است که در باغ های گیاه‌ شناسی به آن پرداخته می‌ شود.

ارتفاع این باغ از سطح دریا ۱۳۲۰ متر بوده و دارای آب و هوای نیمه‌ خشک و میزان بارندگی متوسط سالیانه حدود ۲۴۰ میلیمتر است. حداکثر دمای هوا در ماه‌ های تیر و مرداد به ۴۳-۴۲ درجه سانتیگراد و حداقل دمای هوا در زمستان به پائین‌ تر از ۱۰- درجه سانتیگراد می‌ رسد.

طرح جامع باغ گیاه‌ شناسی ملی ایران به نحوی پیش‌ بینی شده‌ است که نشان‌ دهنده الگویی از باغ ایرانی باشد. به این منظور یک میدان در مرکز باغ پیش بینی شده که چهار بلوار در چهار جهت به آن می‌ پیوندد.

تاریخچه

عملیات اجرایی باغ گیاه‌ شناسی ملی ایران در سال ۱۳۴۷ با واگذاری قطعه زمینی از مراتع ملی شده در اراضی چیتگر واقع در کنار اتوبان تهران به کرج احداث گردید و یکی از بزرگ ترین باغ‌ های گیاه شناسی جهان محسوب می شود. مساحت باغ حدود ۱۴۵ هکتار می‌ باشد.

پوشش گیاهی

باغ گیاه شناسی ملی ایران شامل ۳۰۰۰ گونه از انواع گیاهان درختچه‌ ای، بوته‌ ای و درختی است. این موزه زنده از رویشگاه‌ های گوناگون ایران نظیر کوهستانی البرز و زاگرس، جنگلی خزری و  بیابان ها و همچنین رویشگاه های مهم جهان نظیر اروپا، آمریکا، آسیا (هیمالیا، چین و ژاپن) تشکیل شده است. علاوه بر آن در این باغ قطعات تخصصی نظیر گیاهان دارویی و صنعتی، آربراتوم، گیاهان پیاز دار ایران و باغ میوه ایرانی و همچنین قطعات آموزشی – نمایشی شامل باغ های سنگی و صخره‌ ای، باغ های نمایشی، آبشار ها و دریاچه‌ ها وجود دارد.

در باغ گیاه شناسی ملی ایران یک هرباریوم بزرگ یا گنجینه گیاهان، متشکل از نمونه های گیاهان خشک شده جهت پژوهشگران گیاه‌ شناسی طبقه بندی و نگهداری می‌ شود. این مجموعه در حقیقت، موزه نباتات خشک است که در حال حاضر با داشتن ۲۴۷ هزار نمونه گیاهی یکی از معتبرترین هرباریوم های منطقه خاورمیانه و بزرگ ترین و مجهزترین آن ها در کشور است. علاوه بر این، تعداد زیادی نمونه گیاهی از سایر کشورهای دنیا از طریق مبادله در باغ هرباریوم ملی ایران نگهداری می شود.

همچنین گیاهانی که در هر اقلیم قرار دارند در زیر آورده شده است:

۱- اقلیم خزر (لیلکی، انار وحشی، افرا، سیاه‌ ال، انجیلی و به وحشی)

۲- اقلیم البرز (پونه، آویشن، ثعلب، توتیا، نعناع چمنی، گزنه، شیپوری، گلپر، سنبل صحرایی، زنبق، خیارک)

۳- اقلیم زاگرس (بلوط ایرانی (برودار)، مازودار، ویول، زرشک، سنجد، گلابی وحشی، مو، بید، سپیدار، ارغوان، سیاه تلو، زبان گنجشک و زالزالک)

۴- اقلیم هیمالیا (کاج کاشفی، سندروس و بلوط همیشه سبز)

۵- اقلیم منطقه قفقاز و آسیای میانه (مازو، اوری، افرا و بارانک)

۶- اقلیم آمریکا (دارتالاب و کاج تدا و درختان و درختچه های پهن برگ)

بخش های مختلف باغ گیاه شناسی

باغ گیاه شناسی ملی ایران شامل بخش های مختلف زیر می باشد:

۱- باغ صخره ای

۲- گیاهان دارویی

۳- پوشش گیاهی قاره آمریکا

۴- آربراتوم

۵- باغ سیستماتیک

۶- ناحیه ایران و تورانی

۷- ناحیه زاگرس

۸- ناحیه البرز

۸- رویشگاه هیمالیا

۹- حوزه خزر

۱۰- قطعات نمایشی

۱۱- رویشگاه آذربایجان و قفقاز

۱۲- پوشش گیاهی قاره اروپا

۱۳- باغ چین و ژاپن

۱۴- جنگل تفریحی

۱۵- فضای سبز محوطه اداری

۱۶- گلخانه ها و نهالستان

۱۷- باغ میوه

۱۸- نهالستان

نکته جالب توجهی که بازدید از این باغ برای مردم عادی را جذاب می‌ کند، بازسازی مناطقی چون چین، ژاپن، رشته کوه های البرز، زاگرس و … همراه با گیاهان اصلی و آب و هوای بسیار نزدیک به آن است. به همین دلیل در قسمت‌ های مختلف باغ که قدم می‌ زنید، هر گوشه‌ اش شما را به جایی و اقلیمی و گونه گیاهی خاصی می‌ برد که در دو دسته نباتات خشک و گیاهان زنده طبقه‌ بندی شده‌ اند.

در قسمت موزه نباتات انواع خشک شده پروانه‌ ها، سوسک‌ های چوپ خوار و … وجود دارد. همچنین بذر انواع گیاهان و یک سری مار در الکل نیز در این قسمت وجود دارد.

در قسمت مجموعه گیاهان زنده یک اتاق بسیار بزرگی که سقف آن بسته است وجود دارد و در آن انواعِ کاکتوس ها زندگی می‌ کنند. به عنوان مثال کاکتوس پرشکیا که فقط در ایران یافت می‌ شود یا گیاه ناندینا که قرمز رنگ است و از کشور انگلیس خریداری شده است، یا گیاه سبز زرد که در صنعت شامپو یا در بیمارستان ها برای سوختگی‌ های شدید استفاده می شود.

همچنین بخش دیگر از باغ تداعی‌ گر جنگل‌ های شمال است و قسمت دیگری با برکه‌ ای زیبا و زنبق‌ و نیلوفرهای آبی خودنمایی می‌ کند.

امکانات

از امکانات باغ گیاه شناسی می توان به سرویس بهداشتی، نمازخانه، رستوران، بوفه، مکان های پیاده روی، دریاچه های بزرگ و کوچک، آبشار، پارکینگ رایگان و … اشاره کرد.

توصیه ها

۱- با توجه به پیاده روی زیاد در باغ گیاه شناسی، از کفش های مناسب پیاده روی استفاده نمایید تا دچار مشکل نشوید. البته در برخی زمان های ماشین های برقی جهت استفاده علاقه مندان قرار دارد که با هزینه ای ناچیز می توانید با خودروهای روباز برقی به گشت و گذار در باغ بپردازید.

۲- در صورتی که هوا آفتابی باشد، پیشنهاد می گردد از کلاه و عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب استفاده نمایید.

۳- محیط باغ گیاه شناسی ملی ایران بسیار تمیز بوده و عاری از زباله می باشد. خواهشمند است در صورت داتشن زباله، آن ها را در کیسه های مخصوص نگهداری نمایید تا به سطل های زباله برسید.

۴- بسیار مراقب درختان و میوه های آن ها باشید. بسیاری ازدرختان باغ سمی هستند و در صورتی که کودک همراه خود دارید بسیار مراقب باشید. به عنوان مثال نوعی درخت در باغ وجود دارد که به توت آمریکایی معروف است و میوه آن شبیه توپ کوچک سبز رنگ است که بسیار سمی و خطرناک می باشد.

قیمت بلیط

قیمت بلیط باغ گیاه شناسی ملی ایران در ابتدای سال ۱۳۹۶، برای هر نفر ۱۵ هزار تومان بوده است که این عدد در مناسبت های مختلف شامل تخفیف های مناسبی می باشد.

سایت رسمی

جهت ورود به سایت رسمی باغ گیاه شناسی ملی ایران اینجا را کلیک کنید. علاقه مندان می توانند از طریق این سایت اخبار و اطلاعیه های به روز و تصاویر باغ را به صورت کامل مشاهده نمایند.

بهترین زمان بازدید

با توجه به بررسی انجام شده، بهترین زمان بازدید از باغ گیاه شناسی ملی ایران فصول بهار، پاییز و انتهای زمستان است. بهار فصل روییدن است و می توان زیبایی های خلقت خداوند را در این فصل مشاهده کرد. پاییز نیز فصل هزار رنگ است و زیبایی های خاص خود را دارد. اواخر زمستان مانند اسفند ماه هم معمولا در تهران هوای بسیار مطبوعی حاکم است و می توان از هوای عالی لذت برد. اما تابستان به این دلیل توصیه نمی شود که آفتاب تند و گرمای تهران بسیار سوزناک است. اما در حقیقت تمامی فصول باغ گیاه شناسی زیباست و تجربه کردن آن خالی از لطف نخواهد بود.

دسترسی، ساعات بازدید و شماره تماس

دسترسی به باغ گیاه شناسی به وسیله مترو و ایستگاه های ایران خودرو و وردآورد واقع در خط ۵ امکان پذیر است. بعد از خارج شدن از ایستگاه می توانید از تاکسی های مترو جهت رسیدن به باغ گیاه شناسی استفاده نمایید.

اگر هم قصد دارید از وسیله شخصی استفاده کنید باید در مسیر بزرگراه تهران – کرج قرار بگیرید و بعد از پارک چیتگر، خروجی پیکان شهر، آزاد شهر را وارد شوید. سپس وارد بیست متری سرو آزاد، بلوار باغ گیاه شناسی شوید و بلوار را تا انتها طی کنید تا به باغ گیاه شناسی برسید. لازم به ذکر است پاکرینگ رایگان در کنار باغ برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است.

ساعات بازدید از باغ نیز روزهای شنبه تا جمعه از ساعت ۹ صبح الی ۱۷ می باشد و این نکته را مد نظر داشته باشید که بازدید کامل باغ زمان زیادی طول خواهد کشید.

تلفن تماس باغ گیاه شناسی نیز ۰۲۱۴۴۷۸۷۲۹۷ می باشد.

در ادامه نیز جانمایی باغ گیاه شناسی ملی ایران در نقشه جهت استفاده علاقه مندان قرار داده شده است.

همچنین ببینید

میدان آزادی در شب

معرفی برج آزادی در غرب تهران

برج آزادی که در غرب تهران قرار دارد، یکی از جاذبه های گردشگری پایتخت است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *