شنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه > جاذبه های گردشگری مذهبی تهران > امامزاده های تهران > امامزاده قاسم در منطقه شمیران تهران

امامزاده قاسم در منطقه شمیران تهران

امامزاده قاسم (ع) یکی از جاذبه های گردشگری مذهبی تهران است که در شمال تهران و منطقه شمیران واقع شده است که همه روزه به خصوص در مناسبت های مذهبی افراد زیادی جهت زیارت به این مکان مقدس می روند.

معرفی امامزاده قاسم

امامزاده قاسم در شمال شمیران و در روستای قدیمی دژعلیا و در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا واقع است.

در اطراف امامزاده گورستانی وجود دارد که به شکل پلکانی قرار گرفته و قبور خانوادگی خانواده های قدیمی و سرشناس تهران را در خود جای داده است.

نسب

امامزاده قاسم از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) می باشد.

طبق معتبرترین نظرات این امامزاده، که مثل بسیاری دیگر از سادات و علویان تحت تعقیب مأموران بنی امیه و بنی عباس قرار داشته، به سمت کوه های البرز که مأمن مناسبی بوده، عزیمت می کند و پس از وفات یا شهادت، در منطقه بالادژ (که بعدها به نام ایشان، امامزاده قاسم نامیده شد) مدفون می شود. البته هنوز هم برخی از اهالی شمیران اعتقاد دارند که ایشان فرزند بلافصل امام حسن مجتبی که در کربلا شهید شد، می باشند!

تاریخچه بنا

به نقل از بدایع الانساب عضدالدوله دیلمی، امیر نیکوکار آل بویه، در سال ۳۷۰ قمری بقعه ای بر سر خاک امامزاده قاسم بنیاد نهاد و سپس درسال ۴۶۳ هجری قمری کمال الدین سلجوقی فریمی بر سرآن قبر نهاد.

بر اساس شیوه و سبک معماری و ساختمان این برج و با توجه به ساقه و پایه گنبد به احتمال قوی انتساب بنای اولیه این برج را به سده هفتم هجری تأیید می کند، ولی در عین حال در دوران شاه طهماسب صفوی دومین شهریار صفوی ضمن تعمیرات اساسی متعلقات، مضافات و ملحقاتی را به آن افزوده که مهمتر از همه ظاهراً ایوان کوچکی است که از طرف شرق بر بقعه هشت ضلعی سابق افزوده اند و در گوشه جنوب غربی نیز طاق نماها و رومی ها را با احداث طاق ها و جرزهای استوار و مستحکم به صورت چهارضلعی در آورده اند.

صندوق چوبی مرقد دارای تاریخ ۹۶۳ هجری است که متعلق به زمان شاه طهماسب اول صفوی است.

ساختمان اصلی بقعه در زمان فتحعلی شاه قاجار توسعه یافت و ایوان بزرگ فعلی در طرف قبله بنا شد. بیرون بقعه و در گوشه جنوب غربی بنای قدیم، هنوز طاق نماها و رومی های عهد صفوی مشهود است.

معماری

بنای اصلی امامزاده برجی هشت ضعلی است که هر ضلع آن از داخل ۲٫۲۵ متر عرض دارد و از آجر ساخته شده است. این بقعه امروزه دارای صحن، ایوان، رواق و گنبد کاشی کاری است. اصل بنای بقعه را از قرن هفتم هجری دانسته‌ اند. در زمان شاه تهماسب صفوی صندوقی با تاریخ ۹۶۳ هجری قمری بر روی مرقد نهاده شد.

گنبد بیرونی بنا پیازی شکل است و ساقه آن با پوششی از کاشی خشتی با نقوش هندسی و خطوط کوفی بنایی تزیین شده‌ است.

امکانات

این بنا دارای دو شبستان زنانه و مردانه به طور جداگانه و دارای امکانات رفاهی مناسب از قبیل زائرسرا است.

طرح نوسازی حرم

در سال های اخیر شاهد بودیم که در قالب طرح نوسازی بافت حرم، تغییرات زیادی در این بقعه صورت گرفت و به خصوص حیاط امامزاده و بناهایی مثل تعاونی و اتاق هایی که در شرق حیاط قرار داشت همگی از بین رفتند. امروز دیگر از آن همه قبر قدیمی در حیاط امامزاده خبری نیست. البته چند سال قبل، در گوشه ای از این امامزاده، بقایای پیکر مطهر چند شهید دفاع مقدس دفن شد.البته حیاط این امامزاده اگرچه نه به اندازه حیاط قدیمی، اما هنوز هم باصفاست و چشم انداز قشنگی به شمیران و تهران دارد.

ثبت در آثار ملی ایران

بقعه امامزاده به شماره ۹۰۸ در تاریخ ۱۳۵۱/۱/۲۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

دسترسی

اگر قصد عزیمت به این مکان با خودروی شخصی را دارید به میدان تجریش بروید و از آنجا خیابان دربند به سمت شمال را بروید تا به امامزاده قاسم (ع) برسید.

اگر هم قصد دارید از حمل و نقل عمومی استفاده کنید باید در ایستگاه تجریش واقع در خط یک مترو تهران از قطار پیاده شده و به وسیله تاکسی و اتوبوس های پیرامون مترو خود را به امامزاده برسانید.

در ادامه نقشه جانمایی امامزاده قاسم (ع) جهت استفاده عزیزان آورده شده است.

همچنین ببینید

امامزاده زید

امامزاده زید (ع) در بافت مرکزی تهران

امامزاده زید (ع) یکی از امامزاده های معروف تهران است که در بافت تاریخی پایتخت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *