شنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه > جاذبه های گردشگری مذهبی تهران > امامزاده های تهران > امامزاده عینعلی و زینعلی در منطقه پونک تهران

امامزاده عینعلی و زینعلی در منطقه پونک تهران

امامزاده عینعلی و زینعلی (ع) که در منطقه پونک واقع در منطقه ۲ شهرداری تهران و در کوچه باغ های زیبا و قدیمی قرار دارد، یکی از مکان های گردشگری مذهبی پایتخت است که علاقه مندان زیادی را به خصوص در مناسبت های مذهبی مانند شهادت ها و اعیاد به سوی خود می کشاند.

معرفی امامزاده عینعلی و زینعلی

ساکنان ده پونک معتقدند که عینعلی ۱۱ ساله و زینعلی ۱۵ ساله فرزندان امام سجاد (ع) بودند که ۱۱۵۳ سال پیش، در این محل توسط مأموران کشته و در کنار درخت چناری به خاک سپرده شدند. از آن زمان تاکنون این مکان محل زیارت معتقدان، خصوصاً اهالی محل است. عده‌ ای دیگر معتقدند که این دو برادر هنگام شهادت ۷ ساله و ۱۳ ساله بوده‌ اند که در زمان امام رضا (ع) به اتفاق هارون الرشید به ایران آمدند و پس از ورود آنها به ایران، مأموران دستگاه حکومتی که قصد قتل عام سادات و فرزندان آنها داشتند، در مسیر مشهد راه را بر آنها بستند و در نتیجه متفرق شدند. این دو برادر نیز به قریه پونک آمدند و در همین محل توسط میرابی به نام علی عمران به شهادت رسیدند.

تاریخچه بنا

بنای این امامزاده در سال ۱۳۳۷ به دستور ناصر فرمانفرما به شیوه سایر مکان های مذهبی ساخته شد و در وسط حیاط بزرگ و زیبای این امامزاده درختان چنار کهن و قطوری دیده می شود.

این بقعه از خارج به شکل هشت ضلعی و از داخل مربع است. اصل بقعه که هشت ضلعی به نظر می رسد از آثار زمان فتحعلی شاه قاجار می باشد که در کنار رودخانه ای که از فرحزاد به پونک می آید، واقع شده است.

ضریح در سال ۱۳۷۶، توسط مرحوم فریدون پرهیزگار بازسازی شده است و در سال ۱۳۸۰ ضریح جدید اثر ابوالحسنی میبدی جایگزین حرم چوبی و مشبک چهار ضلعی (جعفری) گردیده است.

طرح جامع امامزاده

زمانی که می‌خواهیم با ماشین به زیارت امامزاده عینعلی و زینعلی برویم به سختی باید از کوچه‌ های تنگ پونک عبور کنیم چرا که دو ماشین نمی ‌توانند به طور همزمان از آنجا عبور کنند یا در آنجا توقف داشته باشند. پارکینگی هم در محل امامزاده وجود ندارد که زائران ماشین خود را در آن مکان پارک کنند. البته به گفته مهدی مزینانی مدیر امامزاده عینعلی و زینعلی قرار است که با اجرای طرح جامع در مکان امامزادگان امکانات ورزشی، کتابخانه دیجیتال، سالن جلسات و دو طبقه پارکینگ ساخته شود. ضمن اینکه مقرر است بوستان این دو امامزاده با پله به پارک نهج‌ البلاغه منتقل شود.

دسترسی

در صورتی که قصد دارید به امامزاده عینعلی و زینعلی می توانید از خطوط اتوبوس تندرو (BRT) مسیر میدان آزادی – دانشگاه علوم تحقیقات اسفاده کنید و در ایستگاه مجتمع قضایی از اتوبوس پیاده شوید.

اگر هم قصد دارید از وسیله شخصی استفاده کنید باید بزرگراه شهید اشرفی اصفهان را به سمت شمال طی کنید و بلوار همیلا را به سمت شرق بروید و پس از رسیدن به چهارراه، خیابان چهارباغ را به سمت شمال ادامه مسیر دهید.

در زیر نیز جانمایی امامزاده عینعلی و زینعلی جهت استفاده علاقه مندان قرار داده شده است.

همچنین ببینید

امامزاده زید

امامزاده زید (ع) در بافت مرکزی تهران

امامزاده زید (ع) یکی از امامزاده های معروف تهران است که در بافت تاریخی پایتخت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *