شنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه > جاذبه های گردشگری مذهبی تهران > امامزاده های تهران > امامزاده سید محمد نوربخش در سولقان تهران

امامزاده سید محمد نوربخش در سولقان تهران

امامزاده سید محمد نوربخش یکی از امامزاده های اطراف تهران است که در روستان سولقان واقع در شمال غرب تهران واقع است. این امامزاده در مسیر رسیدن به امامزاده داوود (ع) می باشد و با توجه به آب و هوای مناسب این منطقه و موقعیت قرارگیری امامزاده، همه روزه به خصوص در فصل تابستان و ایام تعطیل بسیاری از تهرانی ها هم به جهت زیارت و هم به جهت سیاحت به این منطقه مراجعه می کنند.

معرفی امامزاده سید محمد نوربخش

شرح حال امامزاده روی دیوار بنای آن حضرت این چنین نوشته شده که در سال ۷۹۵ هجری قمری در قائن پا به عرصه حیات نهاد.

استاد منوچهر ستوده به نقل از صاحب «هفت اقلیم» درباره این بزرگوار مى‌گوید: «سید محمد نوربخش در آغاز عهد شباب به ولایت قصران درآمد و در قریه سولقان رحل اقامت افکند و جمعى فراوان مرید وى شدند و به متابعتش درآمدند.»

ایشان در سال در سال ۷۹۵ قمری در قائن پا به عرصه ‏امکان نهاد و سال ۸۶۹ هجری قمری از دنیا رفت.

این امامزاده در وسط روستای زیبای سولقان قرار دارد. بعد از گذشتن از کوچه های تنگ، باریک و سرسبز روستا به این امامزاده مقدس و زیبا می رسید که پذیرای زائران زیادی از تهران و روستاهای اطراف، به خصوص در تابستان، می باشد.

این بقعه تقریباً در بالاترین قسمت دهکده سولقان قرار گرفته است و در ضلع جنوبی آن، ساختمان‌ های مسکونی دهکده در سراشیبی قرار دارد و از آنجا که جاده امامزاده داوود از بالای دهکده سولقان می‌گذرد، از این جاده گنبد، مناره و بقعه به خوبی دیده می‌ شود.

به گفته اهالى ده سولقان، از جمله زائرین این بقعه، مسلمانان پاکستانى هستند که به این امامزاده اعتقاد راسخى دارند.

نسب

امامزاده سید محمد نوربخش (معروف به امامزاده نور) از عارفان، صالحان و نوادگان امام موسی کاظم (ع) بوده است که در قرن ۹ هجری قمری می زیسته است. ایشان بعد از مبارزات و زندانی شدن و تبعید، سرانجام در روستای سولقان دار فانی را وداع می کند.

کنار قبر این امامزاده، قبر دیگری نیز هست که می‌ گویند قبر زنی است که گویا خادم این امامزاده بوده و وصیت کرده که در این مکان به خاک سپرده شود.

معماری

طرح فعلی بقعه از یک حرم و یک ایوان تشکیل شده است که ایوان ورودی در جنوب شرقی حرم قرار گرفته است. رواقی نیز در کنار ایوان دیده می‌ شود. در داخل حرم چهار ستون در میانه فضا دیده می‌ شود که گنبد بقعه روی آن قرار گرفته است. قبر اصلی نیز در فاصله بیناین چهار ستون است.

محیط و فضای اطراف و داخل صحن امامزاده، بسیار تمیز و زیباست. وجود درختان سرو و کاج و بید، که حیاط داخلی را زیر سایه خود گرفته‌ اند، روح هر بیننده‌ ای را نوازش می‌ کند. فضای داخلی امامزاده فوق‌ العاده تماشایی و روح‌ نواز است و نور سبز رنگی که بر ضریح و کاشی‌ کاری های روی دیوار می‌ افتد، آرامش عجیبی برای زائران به وجود می‌ آورد.

بناى اصلى بقعه متبرکه امامزاده سید محمد (ع)، ساده و آجرى است و توسط بانوى عارفه‌ اى کامل و واصل به نام «بى‌بى کوکب اعظم کاکویى» و دیگر افراد خیر به طرز جالبى با نورهای سبز رنگ، بازسازى شده است. گنبد بناى شلجمى و دارای گلدسته‌ اى کاشی‌ کارى شده است.

دلیل معروفیت امامزاده

اکثر کسانی که به این امامزاده می‌ آیند، از وجود چنین امامزاده‌ ای اطلاع نداشته‌ اند و بعد از ساخته شدن فیلم مسافری از هند که سیتا دختر هندی به آنجا می‌ رود و مسلمان می‌ شود، آدرس این امامزاده را جویا شده‌ اند و آن را پیدا کرده‌ اند.

مرمت

بقعه سید محمد نوربخش آخرین بار در سال ۱۳۸۲ توسط اداره اوقاف و امور خیریه کن  تعمیر و مرمت شده است.

دسترسی

مسیر رسیدن به امامزاده سید محمد نوربخش با امامزاده داوود مشترک است. بدین صورت که از طریق بزرگراه آبشناسان به سمت غرب رفته و در انتها به فلکه شهران می رسید. سپس ادامه مسیر داده تا در بلوار کوهسار قرار بگیرید. بلوار را ادامه داده و از زیبایی های جاده لذت ببرید تا به ده سولقان برسید.

در ادامه نیز جانمایی امامزاده جهت استفاده علاقه مندان قرار داده شده است.

همچنین ببینید

امامزاده زید

امامزاده زید (ع) در بافت مرکزی تهران

امامزاده زید (ع) یکی از امامزاده های معروف تهران است که در بافت تاریخی پایتخت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *