شنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه > جاذبه های گردشگری مذهبی تهران > امامزاده های تهران > امامزاده داوود در شمال غرب تهران

امامزاده داوود در شمال غرب تهران

امامزاده داوود (ع) یکی از امامزاده های تهران است که با توجه به معروفیت، مکان قرارگیری و آب و هوای مناسب، بسیاری از ساکنین تهران، به خصوص در فصل گرما، به جهت زیارت و سیاحت به این مکان مقدس مراجعه می کنند. بقعه این امامزاده در دوران صفویه ساخته شده و در دوران فتحعلی شاه توسعه یافته‌ است. همچنین وجود درختان بید بسیار کهن حکایت از بناهای قبل از صفویه دارد.

معرفی امامزاده داوود

امامزاده داوود یکی از مکان های گردشگری مذهبی تهران است که در خارج از محدوده شهری در میان دره های سبز، در ۶ کیلومتری توچال و ۱۵ کیلومتری فرحزاد واقع است. این امامزاده در ارتفاع ۲۶۰۰ متری از سطح دریا می‌ باشد.

شهرت اصلی امامزاده داوود، به خاطر مسیر سخت و کوهستانی آن است. زمانی فقط با کمک قاطرچی ها می شد این راه را طی کرد. حتی الان هم که مسیر راحت و آسفالته‌ ای برای رسیدن به امامزاده کشیده شده، در انتهای مسیر ماشین‌ رو، حداقل یک ربع باید سر بالایی تندی را پیاده رفت. مسیر کوهستانی و سخت امامزاده داوود، البته باعث دو چندان شدن لذت زیارت هم می شد و برای همین بود که یکی از نذرهای رایج در تهران قدیم، نذر زیارت امامزاده داوود بود.

در قدیم اهالی تهران برای زیارت امامزاده داوود، معمولا شب را در فرحزاد می‌ گذراندند و صبح روز بعد با کمک همین قاطرچی‌ ها به امامزاده می‌ رفتند. این امر اختصاص به طبقه خاصی هم نداشت و تقریبا همه زوار این کار را می‌کردند. مثلا در «روزنامه خاطرات اعتمادالسلطنه» آمده که ناصرالدین شاه روز دوشنبه ۱۷ محرم ۱۳۰۶ قمری را در فرحزاد گذراند تا روز بعد به زیارت امامزاده داوود برود.

زیارت امامزاده داوود، از زمان قاجاریه به یکی از عادات تهرانی ها تبدیل شد. طوری که ناصرالدین شاه قاجار، در قریه خوش‌ آب‌ و هوای شهرستانک که بسیار به این امامزاده نزدیک است، قصری ساخت تا بعد از زیارت، در آنجا استراحت بکنند.

نسب

امامزاده داوود با یازده پشت به دومین امام شیعیان، امام حسن مجتبی (ع)، می‌ رسد. گفته می‌ شود که وی و برخی دیگر از بستگانش در همراهی امام هشتم شیعیان به ایران آمده و کشته شدند.

لازم به ذکر است که در دره‌ های مجاور امامزاده داوود در سمت مغرب و جنوب غربی در آبادی‌ های رندان و سنگان، بقعه‌ هایی به نام امامزاده عمادالدین پدر امامزاده داوود و امامزاده علاءالدین و امامزاده قاسم و امامزاده عقیل برادران امامزاده داوود وجود دارد.

معماری

بقعه امامزاده داوود (ع) در گذشته از بنای سنگی مشتمل بر صحن و طاق نماهای کم عمق در اطراف و حرم و ایوان کوچکی در جنوب آن تشکیل می شد و گنبدی سبز رنگ داشت.

بنای اولیه این امامزاده سال ها پیش بر اثر سیلی بنیان کن از بین رفت و بنای فعلی که از ساقه گنبد بلند و گنبدی نوک تیز با دو گل دسته تشکیل شده است، بعدها جایگزین بنای اولیه شد. حرم هشت ضلعی کنونی و سرداب زیر آن در زمان فتحعلی شاه قاجار به جای بنای قدیمی که یقیناً برج ساده سنگی بود، ساخته شد. درب های شمال و شرق حرم نیز به زمان فتحعلی شاه قاجار باز می گردد. در وسط حرم، ضریحی زیبا وجود دارد. وجود مرقد در داخل سرداب تنها منحصر به همین امامزاده است.

امکانات

اطراف امامزاده داوود (ع) پر است از مسافرخانه‌ ها و کاسب‌ های دستفروش. هم به علت سختی راه و هم به خاطر آب و هوای خوش این منطقه، شب ماندن در مسافرخانه‌ های اطراف امامزاده کاملا مرسوم است. علاوه بر مسافرخانه‌ ها، امامزاده داوود به بازارش هم شهرت دارد. توی این بازار، هر چیزی که فکرش را بکنید می‌ شود پیدا کرد. از خوراکی ‌های عصر پدربزرگ‌ ها تا کیف و سینی منقش به تصویر جومونگ! یک‌ جور همنشینی سنت و مدرنیته. در ضمن در صورتی که به این مکان رفتید حتما از کباب های معروف آنجا نیز میل کنید و لذت ببرید.

ثبت در آثار ملی ایران

امامزاده داوود (ع) در تاریخ ۳۰ اردیبهشت سال ۱۳۱۵ هجری شمسی به شماره ۲۵۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دسترسی

برای رفتن به این زیارتگاه دو مسیر وجود دارد که راه اول از راه فرحزاد که راهی خاکی و حدود ۱۵ کیلومتر استالبته این مسیر، مسیر کوهپیمایی بوده و فاقد جاده آسفالته می‌ باشد. راه دوم که جاده آسفالته و حدود ۲۵ کیلومتر می باشد که این راه از بزرگراه نیایش به سمت شهران است. البته بیشتر خانواده ها راه ماشین رو را انتخاب می کنند. برای استفاده از این جاده بزرگراه آبشناسان (نیایش) به سمت غرب را تا انتها ادامه دهید. سپس از میدان اول شهران گذر کرده و همچنان به سمت غرب ادامه دهید. بعد به بلوار کوهسار می رسید و بلوار را به سمت شمال ادامه می دهید و پس از گذر از جاده های پر پیچ و خم و روستاهای زیبا به امامزاده داوود می رسید.

در ادامه نیز جانمایی امامزاده داوود برای استفاده عزیزان آورده شده است.

همچنین ببینید

موزه فرش ایران

معرفی موزه فرش ایران در تهران

موزه فرش ایران یکی از موزه های زیبا و تخصصی شهر تهران است که همه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *