چهارشنبه , ۲۷ دی ۱۳۹۶
خانه > جاذبه های گردشگری طبیعی تهران > آبشارهای تهران > آبشار هفت چشمه در جاده چالوس

آبشار هفت چشمه در جاده چالوس

آبشار هفت چشمه یکی از دیدنی های اطراف تهران است که در کیلومتر ۱۷ جاده چالوس واقع شده است و در فصول گرما افراد زیادی از تهران و کرج برای بازدید از این جاذبه طبیعی و استفاده از هوای مطبوع و طبیعت بکر به این مکان مراجعه می کنند. در انتهای مسیر نیز آبشار بلندی قرار دارد که به آبشار آدران معروف است. اما بیشتر مردم با توجه به قرارگیری این آبشار در کنار آبشارهای هفت چشمه، به آن آبشار هفت چشمه می گویند و ما نیز در معرفی آن را آبشار هفت چشمه در نظر گرفته ایم.

معرفی آبشار هفت چشمه

همانطور که در بالا اشاره شد، آبشار هفت چشمه در جاده چالوس و در نزدیکی روستای ارنگه واقع شده است. ارتفاع آبشار هفت چشمه که در انتهای مسیر قرار دارد، در حدود ۹۰ متر است و از این نظر یکی از آبشارهای بزرگ کشور محسوب می شود.

علت نام گذاری این آبشار به هفت چشمه این است که در طول مسیر رسیدن به آبشار اصلی هفت چشمه و آبشار کوچک قرار دارد. به همین دلیل به هفت چشمه معروف شده است. این مجموعه چشمه ها و آبشارها محوطه ای رویایی و دیدنی را به وجود آورده است که تنها با طی کردن مسافتی کوتاه می توانید از هیاهوی تهران به مکانی بکر برسید و از آن استفاده کنید.

بهترین زمان بازدید

بهترین مسیر برای دیدن این آبشار، فصل تابستان است. چرا که مسیر طوری است که باید مسافتی را برای رسیدن به آبشار اصلی در آب حرکت کنید و در تابستان نیز با توجه به اینکه آب حاصل از ذوب برف ها می باشد، بسیار سرد است. همچنین در فصول دیگر به دلیل بالا آمدن ارتفاع آب تقریبا دسترسی به آبشار اصلی برای افراد عادی ممکن نیست مگر اینکه با تجهیزات خاص مسیر را طی نمایید.

امکانات مسیر

خوشبختانه در طول مسیر امکانات خوبی جهت بازدیدکنندگان دیده شده است. در ابتدای مسیر چند سکوی سیمانی به همراه شیر آب، سرویس بهداشتی و سطل زباله قرار داده شده است که برای استراحت در هوایی خنک بسیار عالی است. در طول مسیر نیز تعدادی سرویس بهداشتی و سطل زباله قرار دارد. اما با این حال متاسفانه شاهد ریختن زباله توسط برخی هموطنان هستیم که فضا را زشت و ناپسند کرده اند. این فضای بد به خصوص در کنار آبشار اصلی قابل مشاهده است.

مسیر آبشار چگونه است؟

از ابتدای جاده تا رسیدن به آبشار اصلی مسافتی در حدود ۴۵ دقیقه پیش روی شماست. این مسیر بسیار متنوع است. از بالا رفتن از پله و پیاده روی در جاده خاکی گرفته تا پیاده روی در آب و پیاده روی در لبه کوه و بر روی صخره ها.

مسیر دسترسی به آبشار تقریبا راحت است اما در برخی نقاط سختی هایی نیز دارد که با توجه به زیبایی و بکر بودن منطقه کاملا ارزشش را دارد. سختی مسیر از آنجایی شروع می شود که اگر شما قصد رسیدن به آبشار اصلی را داشته باشید، باید مسافتی را در آب طی کنید که تقریبا در فصل تابستان تا زانوهایتان در آب سرد فرو خواهد رفت. همچنین مسیری را باید در خشکی طی کنید که بسیار باریک بوده و حالت صخره ای دارد و در بهترین حالت یک نفر به سختی از آن عبور می کند و باید مراقب بود که به آب پرت نشوید.

توصیه ها

۱- سعی کنید که سفر به این ناحیه را با دوستان خود و یا تورهای طبیعت گردی این منطقه انجام دهید. چرا که ممکن است با مشکلاتی در طول مسیر مواجه شوید که رفع آنها به تنهایی برای شما مقدور نباشد.

۲- حتما وسایل مورد نیاز مانند لباس اضافه، دمپایی و .. را همراه خود داشته باشید که در هنگام رفتن به آب از آن ها استفاده کنید.

۳- سعی کنید از کفش مناسب جهت طی کردن مسیر استفاده کنید. چرا که برخی نقاط لیز هستند و در صورتی که کفش مناسبی همراه نداشته باشید، امکان بروز خطر برای شما به وجود می آید.

۴- حتما کیسه ای در طول مسیر همراه خود داشته باشید تا زباله های تولیدی خود را در آن بریزید و زمانی که به سطل های زباله تعبیه شده در طول مسیر برسید.

۵- مسیر دسترسی به آبشار با توجه به سختی هایی که به آن اشاره شد، زیباد مناسب افراد مسن و کودکان نیست. البته در صورتی که از این دو قشر همراه شما بودند، می توانید در پایین مسیر بساط کرده و افرادی که توانایی دارند برای دیدن آبشار به بالا بروند.

دسترسی

دسترسی به آبشار هفت چشمه بسیار راحت است. شما باید با هر وسیله ای مانند خودروی شخصی، اتوبوس و یا تاکسی هایی که از جاده چالوس گذر می کنند و … خود را به این جاده برسانید. اما قطعا استفاده از خودروی شخصی راحتی و ایمنی بیشتری را برای شما فراهم می آورد.

بعد از اینکه خروجی روستای ارنگه را رد کنید، با چند رستوران مواجه می شوید که اسم یکی از آن ها هفت چشمه است و مسیر رسیدن به آبشار از همین رستوران شروع می شود. شما می توانید از پارکینگ رستوران در ازای مبلغی جهت پارک خودروی خود استفاده کنید و همچنین برای افراد پیاده نیز مبلغی را به عنوان ورودی بپردازید.

در زیر جانمایی آبشار هفت چشمه در نقشه جهت استفاده علاقه مندان قرار داده شده است.

همچنین ببینید

برج آرامگاه شیخ شبلی دماوند

معرفی برج آرامگاه شیخ شبلی دماوند در نزدیکی تهران

برج آرامگاه شیخ شبلی یکی از مکان های گردشگری و تاریخی اطراف تهران است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *